ИЗВЕШТАЈ О РАДУ 2004-2007.                                                               

ПОКРАЈИНСКИ СЕКРЕТАРИЈАТ
ЗА ИНФОРМАЦИЈЕ

   

 

 

 

   

Улога државе у медијској сфери битно је измењена. Уместо  контроле медија, у складу са европским трендовима, улога државних органа добила је значај у организацији правног система којим се обезбеђује право на слободу говора. Покрајински секретаријат за информације, у протеклом периоду, стварао је услове за несметано остваривање права на слободу говора. Подржавани су пројекти којима се доприноси квалитету професионалног новинарства, побољшава положај новинара, ставарају услови за трансформацију Радио-телевизије Војводине у јавни радиодифузни сервис Покрајине. Уз потпуну отвореност за медије и јавност, Секретаријат је обавештавао о свим одлукама, мерама и закључцима покрајинских органа које су битне за Војвођане.

Специфичност мултинационалне Војводине и свест о важности медија на различитим језицима у демократском систему, утицали су да се Секретаријат, у оквиру својих активности, бави овим питањима. Обезбеђивана је правна и финансијска подршка да се настави и побољша дуго негована традиција медија на језицима националних заједница у Војводини.

 

ИНФОРМИСАЊЕ ЈАВНОСТИ

 

            Од новембра 2004. до новембра 2007. године, Покрајински секретаријат за информације, преко Сектора за односе са јавношћу, најавио 2.878 догађаја и организовао 191 конференцију за новинаре, а са разних догађаја и састанака написано је и медијима прослеђено 3.820 саопштења за јавност. Само у последњих годину дана, најављено је 1.013 догађаја, организовано је 56 конференције за новинаре и написано 1.211 саопштења. Готово сваког радног дана написано је по пет саопштења, најављена су четири догађаја, а сваки четврти дан је организована и одржана конференција за новинаре.

            У континуитету, јавност је обавештавана о раду и активностима у покрајинским органима. Свака информација била је прослеђена медијима и јавности у складу са законима о јавном информисању и слободном приступу информацијама од јавног значаја, као и прописима којима је уређена јавност рада покрајинских органа. Секретаријат је реализовао начело јавности у раду Скупштине Војводине, Извршног већа Војводине, покрајинских секретаријата, служби, фондова, завода и других организација које је основала АП Војводина.

            Поред редовног информисања јавности путем медија, са којима је остварена веома добра сарадња, Секретаријат је био отворен за све захтеве новинара ради прибављања података, информација и обезбеђивања изјава покрајинских функционера о разним питањима која су интересовале јавност. Током протекле три године, ниједна редакција није имала примедбе на рад Секретаријата, које би се односиле на поштовање закона о јавном информисању и о доступности информација, односно на  ускраћивање актуелних информација.

            Трогодишњи рад Сектора за односе са јавношћу Покрајинског секретаријата за информације карактеришу нове вредности које су, сваке године, постајале све интензивније: брзина, свеобухватност и аутентичност информација за јавност које су прослеђиване медијима. У Секретаријату је уведен савремен начин рада који се примењује у развијеним земљама. Обезбеђена је опрема која спада у ред савремених информационих и радио-телевизијских технологија, која је омогућила брзу и квалитетну размену информација са медијима из било ког краја Војводине, па и целог света. Путем електронске поште, изворно писане информације, звучни и видео записи, као и фотографије са места догађаја, бесплатно су прослеђиване на адресе 212 редакција, које су их могле користити у складу са својом уређивачком политиком.

Сва саопштења, извештаји, изјаве покрајинских званичника, у писаном и тонском облику, као и фотографије, непрекидно и ажурно су пласиране на званичној интернет презентацији на адреси www.vojvodina.sr.gov.yu. Забележене су многобројне активности Извршног већа Војводине, покрајинских органа, организација и функционера, које су пласиране на веб-сајту и постале доступне редакцијама и грађанима. Припремљена је нова верзија официјалног веб-сајта Покрајинске владе, па су се најновије вести и информације могле прочитати већ на насловној страни. На интернет презентацији Извршног већа Војводине могу се наћи све информације о седницама Покрајинске владе, донетим одлукама и закључцима и детаљи о другим активностима од интереса за јавност.

Према статистичким подацима о посећености веб–сајта, који се аутоматски генеришу на серверу на коме је презентација постављена, у протекле три године, уочен је позитивни тренд. Од 27. септембра до 20. новембра 2007. године, на овој адреси задржало се 30.182 посетилаца, или преко 15.000 месечно односно преко 500 дневно.

            Јавност је редовно обавештавана о раду Скупштине АП Војводине и њених радних тела. Саопштења из кабинета председника и потпредседника Скупштине, такође су прослеђиване јавности. Све седнице Скупштине и скупштинских одбора биле су отворене и о њиховом одржавању, као и темама, Секретаријат је редовно и благовремено обавештавао акредитоване редакције и писао извештаје.

            Са седница Извршног већа Војводине, за три године, Секретаријат је припремио 185 саопштења. Јавност је обавештавана о свим активностима председника Извршног већа, потпредседника и чланова Покрајинске владе и покрајинских секретаријата, као и о раду организација, фондова, установа и служби које је основало Извршно веће ради спровођење приоритетних активности.

            Посебну пажњу Секретаријат је посветио међународној и регионалној сарадњи Војводине са Аустријом, Италијом, Мађарском, Румунијом, Хрватском, БиХ и сарадњи у оквиру еврорегије Дунав-Криш-Мориш-Тиса (ДКМТ). На конкурсу, у оквиру Суседског програма са Мађарском и Румунијом, Секретаријату је одобрен пројекат ERIC - формирање еврорегионалног информативног центра у оквиру еврорегије ДКМТ. Преко Секретаријата, јавност је упозната о посетама Војводини страних амбасадора и представника европских и светских институција, организација и асоцијација.

            У време поплава у Војводини, у пролеће 2005. и 2006.године, Секретаријат је формирао прес-центар, који је више од два месеца, од 7 до 22 сата, дежурао и непрекидно и прецизно информисао јавност о активностима покрајинских органа на одбрани појединих подручја у Војводини.

            Секретаријат се посебно ангажовао у афирмацији годишње награде "Др Зоран Ђинђић" младим научним радницима и истраживачима, као и у установљавању награде за савремено драмско дело "Борислав Михајловић Михиз". Пружена је пуна медијска подршка пројектима "Афирмација мултикултуралности и јачање толеранције међу младима у Војводини", установљавању ознаке географског порекла за производе из Војводине под називом "Најбоље из Војводине", о мерама пронаталитетне политике, мерама за јачање здравствених капацитета и другим активностима покрајинских органа.

            Обезбеђено је континуирано медијско праћење рада Фонда за развој АП Војводине, Покрајинског фонда за развој пољопривреде, Гаранцијског фонда АП Војводине, Фонда за подршку инвестиција у Војводини - VIP, Центра за стратешка истраживања - CESS, Канцеларије за европске послове и Канцеларије за инклузију Рома. У 2007.години, тежиште у информисању јавности било је на активностима новооснованог Фонда за капитална улагања АП Војводине, затим на реализацији пројекта увођења нових технологија и нових материјала, као и на активностима Фонда за пружање помоћи избеглим, прогнаним и расељеним лицима.

Ради се о доминантним инструментима Покрајинске владе за повећање привредних активности у Војводини и повећање броја запослених, побољшање и осавремењавање пољопривредне производње, подстицање извоза и привлачење страних инвестиција и пружање финансијске помоћи избеглим лицима приликом повратка у место ранијег пребивалишта, или приликом куповине кућа уколико су одлучили да остану у Војводини. Секретаријат се посебно ангажовао да се јавности представе све ове активности, како би сви заинтересовани предузетници и предузећа били упознати са условима јавног позива за добијање средстава из програма нових технологија Покрајинског секретаријата за науку и технолошки развој, или конкурса из фондова за развој Војводине, за развој пољопривреде и из Гаранцијаског фонда. Истовремено, Сектор за односе са јавношћу веома је много пажње посветио и потпунијем информисању представника локалне самоуправе о условима за добијање средстава из новооснованог Фонда за капитална улагања АП Војводине.

 

АНАЛИТИЧКИ ПОСЛОВИ

 

            Покрајински секретаријат за информације, аналитички и свакодневно, пратио је писање 30 новинских издања о актуелном сазиву покрајинске власти (13 дневних и 17 периодичних листова - недељних, двонедељних и локалних), као и програме осам ТВ кућа. У протекле три године, евидентирано је да је о раду покрајинских органа - Скупштине и Извршног већа - у писаним медијима објављено 28.514 написа (21.173 о Извршном већу АП Војводине и 7.341 о Скупштини АП Војводине), а у електронским медијима 14.653 ТВ прилога (10.751 о раду Извршног већа и 3.902 о Скупштини АПВ).

 У последњих годину дана, у штампаним медијима објављено је 11.590 прилога (8.676 о активностима Извршног већа и 2.914 о раду Скупштине АПВ), од чега је 11.096 било позитивно, а 496 негативно интонирано, а у електронским медијима 7.693 ТВ прилога (5.552 о Извршном већу и 2.141 о Скупштини АПВ) у трајању од 339 сати 47 минута и 17 секунди, од чега се 7.561 може афирмативно, а 132 негативно поларизовати. Просечно дневно, о покрајинској власти објављена су у писаним медијима 32, а у електронским 21 прилог.

            Секретаријат је, пратећи ове медије, припремао, обрађивао и штампао све објављене текстове о Скупштини АП Војводине, њеном руководству и радним телима, о Извршном већу АП Војводине, покрајинским функционерима, секретаријатима, фондовима, као и покрајинском омбудсману - у шест различитих билтена.

            "Барометар" је прес-клипинг дневних догађаја, чији су актери покрајински функционери, односно органи и у њему се приказују њихове активности у штампаним и електронским медијима. Клипинг излази сваког радног дана и штампа се у 90 примерака. Доставља се свим функционерима у Скупштини и Извршном већу АП Војводине, покрајинским органима управе, покрајинском омбудсману и појединим редакцијама.

            "Огледало" је недељни преглед писања новина о раду покрајинске администрације. Излази једном недељно у тиражу од 65 примерака и, такође, шаље се на адресе покрајинских функционера и органа.

            "Објектив" излази месечно и садржи интегралне текстове из писаних медија са анализом, табеларним и графичким приказом активности председника Извршног већа АП Војводине. Изашло је 12 бројева, који су достављени кабинету председника Извршног већа АП Војводине и покрајинском секретару за информације.

            "ПСИНФ у новинама" је месечни билтен пласмана најава догађаја и објављених саопштења за јавност Покрајинског секретаријата за информације о раду Скупштине и Извршног већа АП Војводине, покрајинских секретаријата, фондова и покрајинског омбудсмана, као и ауторских текстова насталих позивањем на те догађаје. Изашло је 12 бројева, који су достављени покрајинском секретару за информације.

            "Перископ" је месечник, који чине интегрални текстови из војвођанске, београдске и локалне штампе, анализа, табеларни и графички приказ активности покрајинског секретара за информације. Издато је 12 бројева и прави се за кабинет покрајинског секретара за информације.

"Преглед" је месечник у коме су приказане све активности Извршног већа АП Војводине и његових функционера. Штампа се у 400 примерака и дистрибуира се свим покрајинским органима и функционерима, посланицима у Скупштини АП Војводине и појединим редакцијама.

            Секретаријат је, поред тога, према Закључку Извршног већа АП Војводине, перманентно прикупљао податке и правио недељне, месечне, кварталне и годишње анализе, с компаративним табеларним и графичким показатељима, о присуству покрајинске власти, односно покрајинских функционера у писаним и електронским медијима  под називом "Покрајинска власт у штампаним и електронским  медијима". Кварталне и годишње анализе разматра Одбор Извршног већа Војводине за јавне службе, а достављају се свим члановима Извршног већа АП Војводине.

Секретаријат је, такође, по налогу појединих покрајинских функционера, правио специјалне тематске клипинге писања новина и емитовања прилога на појединим телевизијама о догађајима у којима су они учестовали и достављао их само у кабинете тих политичара.

 

ИЗВРШНО ВЕЋЕ АП ВОЈВОДИНЕ

 

 

 

* Покрајински секретаријат за информације почео је да прати електронске медије, у сарадњи са Нинамедиом, тек од августа 2005. године и зато се не могу дати компаративни показатељи са претходним сазивом нити за три године као код писаних медија

 

ПРАВНИ И  ЕКОНОМСКИ ПОСЛОВИ

 

 У Секретаријату се посебна пажња посвећује примени прописа и спровођењу одлука.

 2005. година

- У буџету АП Војводине обезбеђена су средства за заштиту интереса инвалида, хендикепираних лица и других лица са посебним потребама у области информисања.

- На предлог Секретаријата, Извршно веће Војводине донело је Одлуку о распоређивању буџетских средстава Покрајинског секретаријата за информације за писане и електронске општинске и регионалне медије.

2006. година

- Предложене су измене и допуне Закона о радиодифузији, којима се предвиђа да 70 одсто средстава од радио-телевизијске претплате, прикупљених на територији АП Војводине, директно добија Радиодифузна установа Војводине.

- Ради усклађивања са Законом о јавном инфорнисању пренета су оснивачка права на новинама "Пољопривредник" на "Дневник-Пољопривредник" а.д.

- У складу са Законом о слободном приступу информацијама од јавног значаја, Секретаријат је пратио активности покрајинских органа на изради и објављивања Информатора о раду, а поверенику за информације од јавног значаја доставио је обједињен Годишњи извештај Извршног већа АП Војводине.

2007. година

- Ради обезбеђивања услова за објављивање информација од јавног значаја о којима јавност има оправдан интерес да зна, Покрајински секретаријат за информације је од ове године планирао средства, која се на основу конкурса додељују оснивачу јавног гласила са територије АП Војводине. Средства се планирају ради обезбеђивања услова за објављивање информација од јавног значаја, након приватизације медија.

 

Финансирање јавних гласила од 2004. до 2007. године

 

Аутономна Покрајина Војводина је специфична мултиетничка заједница са дугом традицијом постојања медија који емитују програме или издају новине и часописе на српском и језицима националних мањина. Ради очувања и унапређења таквог информисања у Војводини, из буџета АП Војводине обезбеђују се финансијска средства по више основа у зависности од потреба.

Од укупних средстава обезбеђених за програмске активности Секретаријата, чак 91,09 одсто намењено је за финансирање јавних гласила.

 

Финансијска подршка новинама покрајинског значаја

 

Из буџета АП Војводине обезбеђују се средста за издавање 27 новина, од којих се 24 издаје на језицима националних мањина:

- на мађарском – ''Мађар со'', дневник ; ''Хет нап'', недељник, ''Ќепеш ифјушаг'' месечник и новине за децу "Јо пајташ" и "Мезешкалач";

- на словачком – ''Хлас људу'', недељник и омладинске и дечије новине ''Взлет'' и "Зорњичка";

- на румунском – ''Либертатеа'', недељник и дечије и омладинске новине ''Букурија копилор'' и ''Тинерета'';

- на русинском – ''Руске слово'', недељник и дечије и омладинске новине ''Захратка'' и ''Мак'';

- на хрватском – ''Хрватска ријеч'', недељник и дечије и омладинске новине ''Хрцко'' и "Кужиш";

- на ромском – ''Тхем'', двонедељник и дечије новине ''Чхаворенго тхем'';

- на буњевачком "Буњевачке новине", месечник и новине за децу "Тандрчак";

- на украјинском језику "Ридне слово", месечник и новине за децу "Соловејко"; и

- на македонском језику "Македонска виделина", месечник.

Средства за  "Буњевачке новине" на буњевачком језику и "Ридне слово" на украјинском језику, обезбеђују се од 2005. године. За новине на македонском језику "Македонска виделина" средства се обезбеђују од 2006. године.

У 2007. години обезбеђена су средства за финансирање дечијих листова: "Јо пајташ" и "Мезешкалач" на мађарском, "Зорњичка" на словачком, "Кужиш" на хрватском, "Тандрчак" на буњевачком и "Соловејко" на украјинском језику.

У периоду 2005 - 2007. година, из буџета АП Војводине обезбеђено је 562.601.660 динара за издавање новина покрајинског значаја. Од ове суме 92,48 одсто издвојено је за новине на језицима националних мањина:

  

Услуге информисања јавности

 

Ради потпуног информисања грађана о раду Скупштине АП Војводине, Извршног већа АП Војводине, покрајинских органа и организација обезбеђена су средства за услуге информисања јавности. Покрајински секретаријат за информације закључио је уговоре о сарадњи на информисању грађана Војводине којима се обезбеђује доступност информација. Уговори су закључени са организацијама које издају новине или емитују програм.

Ради истраживања јавног мњења, закључени су уговори на основу којих је урађен мониторинг трансформације Телевизије Нови Сад у јавни радиодифизни сервис Војводине, истраживање јавног мњења Војводине и уговор са "Нинамедијом" .

Настављене су активности у оквиру реализације друге фазе пројекта телевизијског и аудио покривања рада Скупштине АП Војводине и Извршног већа АП Војводине.

 

Заштита права у јавном информисању инвалида, хендикепираних лица и других лица са  посебним потребама

 

Први пут, 2005. године, Одлуком у буџету АП Војводине обезбеђена су средства намењена удружењима инвалидних лица, ради заштите њиховог интереса, односно за несметано коришћење права ових лица у јавном информисању - за остваривање права на слободу примања и размену идеја, информација и мишљења.

Покрајински секретаријат обезбеђује финансијску подршку за реализацију пројеката за глува, слепа и слабовида лица. До 2007. године обезбеђена су средства у укупном износу од 18.752.000 динара.

 

Техничко – технолошко унапређење рада локалних електронских и писаних медија у  Војводини

 

У складу са Одлуком о распоређивању буџетских средстава Покрајинског секретаријата за информације за писане и електронске, општинске и регионалне медије, у протекле три године спроведено је шест (по два годишње) конкурса за техничко – технолошко унапређење рада, за јавна непрофитна предузећа и установе и за приватна предузећа, осниваче писаних и електронских јавних гласила.

На тим конкурсима учествовало је 100 јавних и 197 приватних предузећа, а средства су добила 52 јавна и 97 приватних предузећа, оснивача писаних и електронских јавних медија.

 

Унапређење професионалних стандарда локалних медија

 

За унапређење професионалних стандарда локалних медија, Покрајински секретаријат за информације, током 2006. и 2007. године,  обезбедио је средства у износу од 6.316.273 динара. Средства су одобрена за:

 - семинаре који су имали циљ да осниваче јавних гласила упознају са начином припреме документације за добијање дозвола за рад, са улогом менаџмента и маркетиншким потенцијалом мање развијених средина, програмским садржајима од јавног интереса у електронским медијима, са начином стручног образовања и усавешавања новинара, као и за пројекат "Едукацијом до медијске писмености";

 - за јавне трибине о медијској етици, социјалном и професионалном положају слободних новинара - хонорараца;

 - учешће на сајмовима медија;

 - интернационални фестивал репортаже (ИНТЕРФЕР;) и

 - фестивал Пресс витез. 

 

Унапређење програма јавних гласила

 

Унапређење програмских садржаја јавних гласила, превођење и титловање ТВ програма са језика националних мањина на српски језик и интернет презентације доприносе бољем квалитету програма јавних гласила. Секретаријат је од 2006. и у 2007. години, за наведене намене обезбедио 6.000.000 динара.

 

Подршка информативно-документарним садржајима

 

У 2007. години, обезбеђено је 18.000.000 динара за подстицање, производњу и објављивање информативно-документарних садржаја о свим релевантним друштвеним питањима, у складу са највишим професионалним стандардима у новинарству. Средства су намењена регионалним и локалним медијима, на српском језику и језицима националних мањина.

Средства се додељују путем конкурса, који објављује Секретаријат. Конкурс је објавњен 5. новембра, а завршиће се до краја 2007. године.

 

СЕКТОР ЗА ИНФОРМАЦИОНЕ СИСТЕМЕ И ЕЛЕКТРОНСКЕ МЕДИЈЕ

 

Сектор за информационе системе и електронске медије је свакодневно ажурирао званичан сајт АП Војводине (www.vojvodina.sr.gov.yu) путем којег је обавештавана јавност о раду покрајинских органа. Правовременим "најавама догађаја" на сајту, омогућено је акредитованим новинараима и редакцијама јавних гласила да континуирано прате рад покрајинских органа. Након израде нове верзије сајта, уочена је знатно већа посећеност и интересовање, тако да у просеку имамо око 15.000 посетилаца месечно. Из АП Војводине бележимо највише посетилаца из Новог Сада, Зрењанина, Куле, Панчева, Суботице и Сомбора. Евидентиране су посете из 67 земаља, од којих највеће интересовање показују становници Мађарске, Немачке, Босне и Херцеговине и Аустрије. О квалитету информација које се пласирају  говори и податак да нам се посетиоци  све дуже задржавају на сајту – сада у просеку прегледају 3,5 странице. О томе да су информације на сајту корисне, говори податак да, од укупног наведеног броја посетилаца, једна трећина редовно посећује наш сајт радним данима (око 700 посета), док је интересовање знатно мање у току викенда.

У сарадњи са РТВ, Сектор је организовао 25 директих преноса седница Супштине АП Војводине и шест директних преноса манифестација које су одржане у холу Извршног већа АП Војводине и Скупштини АП Војводине. Радијском и тв- техником снимљено је и архивирано:

- 186 седница Извршног већа АП Војводине,

- 184 конфенција за новинаре,

- 43 телефонска укључења и интервјуа и

-  223  догађаја који су се одвијали у Извршном већу и Скупштини АП Војводине.

У овом периоду Сектор је регионалним телевизијским и радијским центрима на територији АП Војводине доставио 1.719 снимака конференција за новинаре, као и снимке других манифестација које су се одвијале у Извршном већу АП Војводине. Телевизијским центрима на територији Србије достављена су још 352 снимка различитих догађаја из делокруга рада покрајинских органа.

Сектор је у потпуности реализовао набавку и инсталацију опреме према Пројекту телевизијског и аудио покривања рада Скупштине АП Војводине и Извршног већа АП Војводине. Реализована је набавка опреме за дигитални систем веза, која ће јавном радиодифузном систему омогућити знатно боље извештавање о раду Извршног већа АП Војводине, Скупштине АП Војводине и других покрајинских органа.

Успешно се реализује сарадња Секретаријата са регионалним РТВ центрима на територији АП Војводине, кроз свакодневне контакте.

Сектор је редовно обезбеђивао услове "хостинга" презентације официјелног сајта на одговарајућем серверу, као и регистрацију поддомена, у складу са захтевима покрајинских органа управе.

На "Сајму медија", сваке од протекле три године, обезбеђивани су услови за наступ свим издавачима новина на језицима националних мањина у Војводини.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ПОВРАТАК - ИЗВЕШТАЈИ О РАДУ

Покрајински секретар

за информације

Милорад Ђурић

 

 
   

   
   
   
   
   
   
   
   
   

                                                 ПОЧЕТАК ДОКУМЕНТА