ИЗВЕШТАЈ О РАДУ 2004-2007.                                                               

ПОКРАЈИНСКИ СЕКРЕТАРИЈАТ
ЗА ОБРАЗОВАЊЕ И КУЛТУРУ

   

 

 

 

   

Предшколско, основно и средње образовање

 

Покрајински секретаријат за образовање и културу редовно је пратио стање у областима предшколског, основног и средњег образовања и васпитања, нарочито у погледу остваривања права деце и ученика припадника националних мањина на школовање на матерњем језику, настојећи при томе да својим деловањем  допринесе побољшању и развоју целокупног стања у овим областима.

Током протеклог периода, Секретаријат је у оквиру Буџетом предвиђених средстава суфинансирао пројекте, односно програме из области основног и средњег образовања, које су израдиле основне, средње школе, удружења, друштва и невладине организације.

Секретаријат је носилац пројекта под називом "Инклузија Рома у средњим школама у Аутономној Покрајини Војводини", чији је циљ стипендирање ученика Рома, који се школују у средњим школама у АП Војводини. Средства за реализацију пројекта, који ће трајати четири године (2007 – 2011.) обезбеђена су од Фонда за образовање Рома и Секретаријата, а укључен је и у реализацију потпројекта под називом "Куп толеранције" и квиза знања "Колико се познајемо", у оквиру пројекта "Афирмација мултикултурализма и толеранције у Војводини".  Такође, Секретаријат је подржао пројекат "e-Learning" који спроводи Средња машинска школа у Новом Саду.

Покрајински секретаријат за образовање и културу, у складу са Финансијским планом, током фебруара 2006. године, објавио је Јавни позив за доделу једнократне помоћи за исхрану и смештај ученика и студената који су у тешком социјалном положају и доделио једнократну помоћ за 200 учесника у Јавном позиву у појединачном износу од по 10 хиљада динара.

Секретаријат је обавио и све послове поводом доделе Признања "Др Ђорђе Натошевић" у 2004, 2005, 2006. и 2007. години.           

У складу са својим надлежностима, Секретаријат за образовање и културу у периоду од 2004-2007. године објавио је: наставне програме за матерњи језик, као обавезан наставни предмет и језик са елементима националне културе (мађарски, румунски, русински, словачки и хрватски) за пети разред основне школе и за хрватски језик за први разред гимназије.

У поступку доношења наставних планова и програма, Покрајински секретаријат је Министарству просвете и спорта Републике Србије дао 117 мишљења о наставним програмима за основну и средњу школу, а такође је одобрио за објављивање и употребу 49 уџбеника за језике националних мањина, споразумно са министром просвете 25 уџбеника од интереса за националне мањине, а 3 уџбеника су у процедури одобравања.

Секретаријат је организовао и финансирао превод тестова задатака за такмичења ученика основних и средњих школа из пет наставних предмета, на четири језика националних мањина од општинског до републичког нивоа, а био је и посредник у ангажовању преводилаца на језике националних мањина за приручнике за наставнике за наставни предмет Грађанско васпитање.                     

Почев од школске 2007/2008. године, у Гимназији ''Светозар Марковић'' у Суботици уписан је први разред на хрватском наставном језику, у Гимназији ''Јован Јовановић Змај'' отворена су два, а у Филолошкој гимназији "Деже Костолањи" у Суботици једно спортско одељење. Отворени су и шести и седми разред основне школе за талентоване математичаре. У протеклом периоду отворена су одељења на мађарском наставном језику у Пољопривредној школи са домом ученика у Футогу и Школи за дизајн ''Богдан Шупут'' у Новом Саду.          

Покрајински секретаријат за образовање и културу, у протеклом периоду, био је ангажован и на пословима давања сагласности на општинске одлуке о мрежи основних школа (мреже школа) са седиштем на територији Покрајине, изради Одлуке о броју, структури и просторном распореду средњих школа чији је оснивач АП Војводина и измена о допуна те Одлуке, о промени назива средњих школа, изради одлука о броју ученика за упис у први разред средњих школа чији је оснивач АП Војводина за школску 2005/2006, 2006/2007. и 2007/2008.  годину (План уписа у средње школе), изради Одлуке о одређивању средњих школа од изузетног значаја за АП Војводину, којом су одређене средње школе од изузетног значаја, чији је оснивач Скупштина АП Војводине, изради Програма подршке средњих школа од изузетног значаја за АП Војводину (побољшање услова рада и повећање квалитета образовања), као и изради Правилника о календару образовно-васпитног рада за основне и средње школе са седиштем на територији АП Војводине за школску 2004/2005, 2005/2006, 2006/2007. и 2007/2008. годину.

По појединачним захтевима предшколских установа, основних и средњих школа Секретаријат је вршио верификацију предшколских установа (државних и приватних), основних (и једне приватне), као и средњих (државних и приватних) школа, односно утврђивао испуњеност услова за почетак рада и обављање делатности, као и верификацију нових образовних профила; давао је сагласност за отварање одељења на језицима националних мањина за мање од 15 ученика, као и за промену страних језика који се изучавају у основним школама; израђивао је решења са којима је дата сагласност средњим школама на број ученика за стицање стручне оспособљености, преквалификације, доквалификације и специјализације као и проширења делатности; давао је сагласност на одлуке школских одбора о избору директора предшколских установа, основних и средњих школа, због истека мандата, оставке, или смене директора.

У овом периоду, у области основног и средњег образовања, Секретаријат је у укупно 250 школа, за текуће поправке и одржавање зграда уложио 456,15 милиона динара, а у опрему 2,56 милиона динара; у 95 школа, за машине и опрему уложено је 25,80 милиона динара; у 5 школа, за изградњу зграда и објеката уложено је 19,83 милиона динара; за 570 пројеката, отпремнине, накнаде за социјалну заштиту и донације невладиним организацијама плаћено је 150,03 милиона динара.

 

ВИСОКО ОБРАЗОВАЊЕ, УЧЕНИЧКИ И СТУДЕНТСКИ СТАНДАРД

 

У оквиру активности Секретаријата у области вишег и високог образовања, формирана је Комисија за израду друге фазе Стратегије развоја вишег и високог образовања у АП Војводини, која има циљ да утврди основна начела и смернице на основу којих систем високог образовања у АП Војводини треба да буде укључен у оквире европских интеграција, уз уважавање европских стандарда предвиђених Болоњском декларацијом.

Током 2006. године, формирана је Радна група за израду Стратегије развоја високог образовања у АП Војводини, која је радни материјал завршила јуна 2006. године.

Током 2005. године, реализован је Конкурс еформа виших школа чији је оснивач АП Војводина у складу са законом о високом образовању", због припреме виших школа, чији је оснивач АП Војводина, за акредитацију. Све више школе чији је оснивач АП Војводина су јуна 2007. године добиле акредитацију и дозволу за рад и промениле назив у високе школе струковних студија. Разрешени су чланови управних одбора из реда оснивача  и именовани чланови савета високих школа струковних студија.

За сваку школску годину припреман је предлог одлука о упису кандидата српске националне мањине из Републике Хрватске у више школе чији је оснивач АП Војводина и на факултете у саставу Универзитета у Новом Саду, затим одлука о упису кандидата ромске националне мањине на факултете у саставу Универзитета у Новом Саду и више школе са седиштем на територији Аутономне покрајине Војводине, као и одлука о упису студената са инвалидитетом.

Током 2005. године донете су: Одлука о упису кандидата са поплављених подручја општина Сечањ и Житиште у више школе чији је оснивач АП Војводина и на факултете у саставу Универзитета у Новом Саду у школској 2005/2006. години, као и Одлука о упису кандидата са поплављених подручја Општине Пландиште у више школе, чији је оснивач АП Војводина и на факултете у саставу Универзитета у Новом Саду у школској 2005/2006. години.

Августа 2007. године, усвојена је Одлука о упису кандидата са инвалидитетом на високе школе струковних студија чији је оснивач АП Војводина и факултете у саставу Универзитета у Новом Саду у школској 2007/2008. години.

Током лета 2006. године, реализован је и Јавни позив за једнократну социјалну помоћ ученицима и студентима из школа и високообразовних институција са територије АП Војводине. Помоћ, у износу од 10.000,00 динара добило је 200 ученика и студената.

Донете су Одлуке о упису у више школе, чији је оснивач АП Војводина и на факултете Универзитета у Новом Саду за 2004/2005, 2005/2006, и 2006/2007. и 2007/2008. годину.

Суфинансирање програма и пројеката од стране Секретаријата омогућило је студентима, наставницима и сарадницима високих школа струковних студија и факултета Универзитета у Новом Саду набавку наставне опреме и материјала, различитих образовних и научних пројеката и даље школовање и стручно усавршавање.

Остварена је сарадња са Универзитетом и факултетима у реализацији редовних послова и различитих пројеката (TEMPUS), као и текући послови (сарадња са службама Ректората и факултета, студентским организацијама, студентима, контакти са другим институцијама и појединцима).

У овом периоду, у области вишег и високог образовања, у укупно 24 установе на територији АП Војводине, Секретаријат је уложио: за текуће поправке и одржавање - 34,79 милиона динара; за машине и опрему - 112,99 милиона динара; за доградњу зграде Академије уметности у Новом Саду - 30,99 милиона динара; у 723 пројекта и на основу појединачних захтева, исплаћено је 48,39 милиона динара.

 

Активности Секретаријата у области ученичког и студентског стандарда тицале су се пријема ученика у домове ученика, као и студената у студентске центре у АП Војводини; донете су мере за побољшање стандарда пријема и смештаја, као и поводом стања безбедности у домовима ученика чији је оснивач АП Војводина. Секретаријат је вршио именовање директора у установама ученичког и студентског стандарда, као и именовање управних и надзорних одбора у овим установама; расподељивана су места у домовима ученика, у складу са Правилником о начину и поступку расподеле места у домовима ученика и средњим школама са домом ученика са седиштем на територији АП Војводине; вршена је расподела места у студентским центрима, у складу са Правилником о начину и поступку расподеле места и абонентских књижица у студентским центрима са седиштем на територији АП Војводине и друго.

У овом периоду, у области ученичког и студентског стандарда, у укупно 16 установа, од стране Секретаријата је уложено је: за текуће поправке и одржавање - 109,60 милиона динара; за машине и опрему - 82,12 милиона динара; за изградњу зграда и објеката - 49,67 милиона динара; за регресирање ученичког и студентског превоза (у 45 општина) - 352,10 милиона динара.

 

КУЛТУРА

 

Током претходних година Секретаријат је реализовао више значајних пројеката.

 

1. Суфинансирани су значајни програми и пројекти у области културе:

- Пројекти који се суфинансирају путем јавног конкурса у областима: заштите културне баштине; савременог врхунског уметничког стваралаштва; издавања и превођења књига са српског језика и језика националних мањина; снимања филмова, као и за програме у области уметничког стваралаштва националних мањина у АП Војводини; издавање часописа на српском и на језицима националних мањина и етничких група у Војводини и у области традиционалног народног уметничког стваралаштва Срба у АП Војводини. За ову намену у 2005. и 2006. години издвојено је укупно 110,22 милиона динара, а у току 2007. године планирано је издвајање од 67.3 милиона динара.

- Филмски бедекер Војводине (Filming in Vojvodina):  Пројекат је финансиран са укупно 8 милиона динара у 2006. и 2.95 милиона динара у 2007. години. Свима који се баве филмом, Бедекер презентује локације погодне за снимање у Војводини и обезбеђује све остале потребне информације неопходне за снимање филмова код нас.

- Изградња Креативног центра Јожеф Нађ у Кањижи: за реализацију овог капиталног пројекта у 2005, 2006. и 2007. години издвојено је 31,2 милиона динара намењених за инвестициону изградњу будућег центра намењеног неговању и развоју савременог позоришно􆞐има градова Војводине; у 2007. години за концерте у Зрењанину, Сремској Митровици и Суботици Секретаријат издвојио је 1.98 милиона динара.  

- Дани Борислава Михајловића Михиза у Иригу: за реализацију манифестације у Српској читаоници у Иригу и доделу награде Фонда "Борислав Михајловић Михиз" за најбољи драмски текст, Секретаријат је 2005. године издвојио 300 хиљада динара, у 2006. години - 600 хиљада динара, док је у 2007. години за ову намену издвојено 400 хиљада динара.

- Одржавање Божићних и Новогодишњих концерата у више градова Војводине: у децембру 2006. године, <2007. годину укупно издвојено 2 милиона динара;

- Обележавање 150-те годишњице рођења Михајла Пупина у Идвору: за обележавање јубилеја, као и за конз&аде Музеја савремене ликовне уметности.

- Пројекат оживљавања паркова и салетли у више градова Војводине: реализује се у циљу оживљавања музицирања у јавним просто/span> Секретаријат је подржао иницијативу Музичке омладине Новог Сада и обезбедио средства у износу од милион динара за покривање трошкова серије концерата филмске музике у више градова и насељених места Војводине; како се планира да ова манифестација постане традиционална и за 2007. годину планирано је издвајање средстава за ову намену у износу од 1.8 милиона динара.

- Новосадске музичке свечаности НОМУС: финансијска помоћ за одржавање традиционалног фестивала класичне музике у Новом Саду је у 2005. години износила 700 хиљада динара, 2006. године - 500 хиљада динара док је за ;, плесног и музичко-сценског израза.

- Обезбеђивање средстава за расписивање јавног конкурса за изградњу нове зграде Музеја савремене ликовне уметности у Новом Саду – настојећи да реши вишедеценијски проблем обезбеђивања адекватног смештаја за ову институцију, Секретаријат је обезбедио средства у износу од 4 милиона динара за расписивање конкурса за идејно решење нове згр#1077;рвацију и рестаурацију родне куће, Задужбине и Музеја Михајла Пупина издвојено је 2.4 милиона динара.

- Реализација програма професионалних позоришта Словака, Румуна и Русина у Војводини: за ову намену, у периоду 2005-2007. године, на годишњем нивоу издваја се по 2.5 милиона динара, намењених за реализацију 2 премијерне и 20 репризних представа сваког позоришта. Такође, од 2006. године по овом основу суфинансира се и позоришна делатност Салашарског позоришта Академије уметности у Новом Саду (на мађарском језику) и театра Suno e Rromengo у Новим Карловцима, који своје представе изводи на ромском језику. 

- Издавачка делатност Савеза слепих и слабовидих Војводине: у циљу унапређења издавачке делатности за слепе на Брајевом писму и у звучној техници из области културе, уметности, науке, као и за издавање уџбеника и часописа за одрасле, омладину и децу, за ову намену је у 2005. години издвојено 1.7 милиона динара; током 2006. године, издвојено је укупно 5 милиона динара (2 милиона динара за издавачку делатност, а 3 милиона динара за опремање Библиотеке савременом опремом неопходном за снимање и репродуковање публикација), док је за исту намену 2007. године обезбеђено 4 милиона динара.

- Суфинансирање програмских активности Фондације „Векови Бача“ у Бачу: Секретаријат је за 2006. и 2007. годину предвидео по 3 милиона динара за суфинансирање пројеката Фондације "Векови Бача", са намером да разним активностима и радовима стави у функцију ово богато културно наслеђе. У плану је и кандидовање овог комплекса за упис на Листу светске културне и природне баштине УНЕСКО-а.

- Дан Европе у Новом Саду: Секретаријат је обезбедио средства у износу од 2 милиона динара за обележавање Дана Европе, по први пут код нас, у мају 2007. године; целодневни програм реализован је од стране Студентског културног центра, Удружења Exit и других, кроз различите мултимедијалне манифестације и трибине.

- Организовање Националног филмског фестивала Србије: на основу Споразума потписаног у априлу 2007. године између Извршног већа АП Војводине и Филмског центра Србије, Секретаријат је обезбедио средства за организовање првог Националног филмског фестивала Србије у Новом Саду, манифестације која од 2007. године треба да прерасте у најзначајнију националну манифестацију ове врсте у земљи.

- Пројекат Интеркултурни центар "Брод театар пловним путевима Војводине": Секретаријат је 2007. године обезбедио 5 милиона динара за куповину брода, који би постао специфична културна позорница бројних уметничких дешавања у Војводини и региону и 1.7 милиона динара за његову адаптацију.

- Фестивали EXIT: настављена је, сада већ традиционална, финансијска подршка једном од најзначајнијих музичких фестивала у Европи, на основу Протокола потписаног између Секретаријата и Организације EXIT. Такође, од јануара 2007. године Секретаријат је, обезбеђујући 4 милиона динара, започео и подршку реализацији пројекта Зимски EXIT.

- Војвођански мешовити хор: на основу Протокола о финансирању потписаног у новембру 2006. године од стране председника Извршног већа АП Војводине и директора Војвођанског мешовитог хора, посредством Секретаријата, створени су услови за оснивање и финансирање редовне концертне делатности овог хора.

 

2. Откуп филмске грађе од а.д. Звезда филма у Новом Саду:

Ради заштите кинотечког фонда Војводине и стварања услова да се овај сегмент богатог културног наслеђа Покрајине учини доступним широј публици, научној и културној јавности, Секретаријат је обезбедио 12 милиона динара за откуп филмске грађе и њен адекватан смештај и чување. Послове везане за заштиту, чување и коришћење кинотечког фонда поверени су Академији уметности у Новом Саду.

 

3. Промоција културе и уметности Војводине АП Војводине у иностранству:

У оквиру ове активности Секретаријат је у марту 2005. године организовао Међународну конференцију Војводина и проширење Европске уније – нове могућности за развој културе и културног туризма у сарадњи са Централно-европским удружењем "Клуб Панонија" из Будимпеште. На конференцији Асоцијације Les Rencotres у Корку (Ирска), одржаној у октобру 2005. године, одлучено је да Војводина, као еврорегион, 2006. године, буде домаћин регионалног састанка  Асоцијације  у Новом Саду у септембру 2006. године. Представници Секретаријата учествовали су на конференцији Асоцијације европских регија и градова Les Rencontres у Патрасу (Грчка) у јуну 2006. године на којој су у фокусу били млади и активирање њиховог потенцијала, путем различитих програма, у циљу њиховог активнијег учешћа у културним пројектима. Секретаријат је учествовао у организацији презентације културно-уметничког стваралаштва Војводине на Међународном фестивалу подунавских градова и регија у Улму (Република Немачка) у јулу 2006. године, чија је тема била Дунав као река европског јединства. У сарадњи са Асоцијацијом Les Rencontres и Заводом за културу Војводине организован је регионални састанак Асоцијације Лес Ренцонтрес у септембру 2006. године у Новом Саду, под називом Позоришне тенденције, уметничка мобилност у југоисточној Европи и улога локалних власти. Секретаријат је учествовао у организовању културно-уметничке промоције потенцијала Војводине током манифестације Дани Војводине у Истри у септембру 2006. године, а као резултат тада постигнутог договора, јула 2007. године, Војводина је као регија – партнер Фестивала била представљена на Међународном Мотовунском филмском фестивалу.

Уз сагласност Извршног већа АП Војводине, Секретаријат је у марту 2007. године потписао Протокол о локалном развоју на основу вредновања културног наслеђа са Министарством за економски развој Републике Италије, удружењем Alto Beliče Korleoneze и Конзорцијумским удружењем Централни Апенини у циљу сарадње и подршке пројектовању и реализацији иницијатива које подстичу модел одрживог локалног развоја заснованог на истраживању, конзервацији, рестаурацији, вредновању и презентацији културног и природног наслеђа кроз пројекте многобројних установа, са обе стране, које се баве овим пословима.

Настављена је вишегодишња успешна сарадња и помоћ Србима ван Републике Србије, која се остварује преко Савеза Срба у Румунији, Самоуправе Срба у Мађарској и Српског културног друштва Просвјета у Загребу (Република Хрватска). За ове намене средства се, на годишњем нивоу, издвајају у износу од 6.000 евра, за сваку заједницу и реализују се на основу захтева њихових националних савета у матичним земљама, и друго.

 

4. Израда Стратегије развоја културе АП Војводине:

На основу Закона о утврђивању одређених надлежности аутономне покрајине, послова који су у области културе поверени Покрајинии препоруке експерата Савета Европе у овој области, а на иницијативу Секретаријата, Извршно веће АП Војводине формирало је Комисију за утврђивциљева и праваца културне стратегије АП Војводине катим експерата за израду Нацрта стратегије. Експертски тим је током 2007. године припремио радну верзију Нацрта стратегије.

 

5. Обележавање пет векова манастира Крушедол:

На иницијативу Секретаријата, а након посете покрајинског секретара за образовање и културу др Јегеш Золтана манастиру Крушедол, Извршно веће АП Војводине је усвојило Информацију о припремама за обележавање пет векова манастира Крушедол. Реализујући тада усвојене закључке, Веће је именовало Почасни и Оперативни одбор који треба да припреми и прати реализацију свих програма којима ће бити обележена петстота годишњица постојања овог значајног фрушкогорског манастира 2008/2009. године. Прва заједничка, конститутивна седница оба одбора одржана је 23. октобра 2007. године.

 

6. Текуће поправке и одржавање објеката и опрема установа културе чији је оснивач Покрајина:

Настојећи да побољша услове рада и техничку опремљеност 10 установа културе чији је оснивач Покрајина, Секретаријат је наставио активности започете 2001. године, и уложио средства у укупној висини од 37,22 милиона динара.

Поред средстава којима су финансиране текуће поправке  и одржавање опреме у установама културе, обезбеђена су средства и за друге, ургентне интервенције на објектима установа културе, међу којима су најважнији: адаптација зграде екелијанума" у Будимпешти, за чију намену је, на основу Протокола закљученог између Извршног већа АП Војводине и Епархије Будимске Српске православне цркве 2005. године, у периоду 2006-2007. године издвојено око 250 хиљада евра; затим адаптација просторија Словачког културно-уметничког друштва "Пивнице" у Пивницама (1.4 милиона динара); завршетак радова на санацији и реконструкцији зграде Народне библиотеке у Бечеју (1.15 милиона динара); поправка крова Дома културе "Михал Бабинка" у Падини (2 милиона динара), зграде Дома културе "Јожеф Атила" у Дебељачи (1.5 милиона динара), позоришне сале у Дому културе у Фекетићу (2 милиона динара); адаптација поткровља Народне библиотеке у Новом Бечеју (2 милиона динара); поправка Дома културе "Херој Јанко Чмелик" у Старој Пазови (1.75 милиона динара); адаптација поткровља Мађарског културног центра "Népkör" у Суботици (600 хиљада динара), поправка објекта Дома културе у Хетину (милион динара).

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ПОВРАТАК - ИЗВЕШТАЈИ О РАДУ

Покрајински секретар

за образовање и културу

Проф. др Золтан Јегеш

 

 
   
   
   
   
   
   
   

                                                 ПОЧЕТАК ДОКУМЕНТА