ИЗВЕШТАЈ О РАДУ 2004-2007.                                                               

ПОКРАЈИНСКИ СЕКРЕТАРИЈАТ ЗА ПОЉОПРИВРЕДУ, ВОДОПРИВРЕДУ

И ШУМАРСТВО

   

 

 

 

   

ПОЉОПРИВРЕДА

 

Ратарство и повртарство

 

Прикупљане су информације о реализацији јесењих радова (жетви-берби) касних усева, сетви јесењих – озимих усева, те основној обради ораница у оквиру припреме за пролећну сетву; праћени су пролећни радови (план пролећне сетве, биланс потреба инпута за производњу, реализација пролећне сетве, процена приноса и производње). Пласиране су информације о току жетве озимих усева (сагледаван је утицај цене пшенице на материјални положај пољопривредних произвођача, биланс производње озимих жита, биланс потреба за пшеницом). Припремане су информације о припремама за бербу, жетву пролећних култура и јесењу сетву озимих жита.

Предложено је низ мера за побољшање услова привређивања у пољопривредној производњи. Упућени су предлози односно покренута је иницијатива код републичких државних органа: за увођење субвенције од 8.000,00 динара по хектару засејаног усева, за измену постојећег закона о санирању последица штета насталих дејством елементарних непогода, за повећање обима субвенција у пољопривреди, за повећање обима краткорочних и дугорочних кредита намењених пољопривредницима, за обезбеђење већих средстава намењених руралном развоју.

 

Воћарство и виноградарство

 

Предложено је и усвојено од стране Извршног већа АП Војводине формирање комисија за катастар и рејонизацију воћарско – виноградарских површина у АП Војводини. Предложено је осавремењавање сортимента, повећање обима производње и примена светских стандарда о квалитету.

Секретаријат је у сарадњи са Институтом за воћарство и виноградарство покренуо оснивање Друштва воћара и виноградара Војводине које је окупило велики број приватних произвођача воћа, грожђа и садног материјала. Са Департманом за воћарство са Пољопривредног факултета у Новом Саду организовано је подизање матичњака безвирусног воћног садног материјала.У оквиру Програма руралног развоја додељена су средства за воћни садни материјал за подизање нових засада под воћем и виновом лозом.

Након усвајања Информације о производњи и стању воћарске производње у АП Војводини од стране Извршног већа АП Војводине, Влади Републике Србије предложено је: да подстицајна средства за развој воћарства и виноградарства у Републици, на основу Уредбе за подизање нових засада, усмери на сортимент који одговара земљишним и климатским условима у Војводини; да подржи увођење прелевмана за поједине воћне врсте које се са успехом производе у нашој земљи, а да се приходи остварени по том основу наменски определе за подстицај развоја воћарства у Војводини; да се осавремени сортимент, повећа обим производње и уведу светски стандарди о квалитету; да донесе нови Закон о семену и садном материјалу, Закон о вину и ракији који ће бити компатибилни законима Европске Уније.

Секретаријат је финансијски помагао друштва и удружења воћара и виноградара да се одрже разна едукативна предавања, организују семинари и саветовања.

 

Сточарство

 

Оствариван је увид у реализацију Програма селекцијских мера у сточарству. Финансиране су локалне и регионалне изложбе стоке.

 

Рибарство

 

Суфинансирана је ревитализација рибљих плодишта. Извршено је додатно порибљавање риболовних вода у АП Војводини са рибљом млађи шарана и млађи лињака. Суфинансирана је набавка матичног материјала матица риба (шаран) из увоза за вештачка мрестилишта у Војводини. Суфинансирана је набавка додатне опреме за рибочуварске службе које су протеклих година поднеле велики број прекршајних и кривичних пријава и заплениле недозвољени риболовни алат, у настојању да заштите риболовне ресурсе.

Суфинансирано је уређење и оспособљавање природних рибљих плодишта на риболовним водама у АП Војводини. Корисници рибарских подручја су обавили грађевинске радове на одмуљавању и продубљивању доводних, одводних канала и чишћења и уређења плодишта те је ревитализовано око 750 хектара природних рибљих плодишта.

Суфинансирана је израда свих врста риболовних дозвола за све кориснике на територији Покрајине. Суфинансиран је сајам рибарства и Трећа међународна конференција  која је одржана у фебруару 2007. године на Пољопривредном факултету у Земуну. У току је реализација Програма коришћења средстава за рибарство као и конкурса о уступању на коришћење рибарских подручја.

 

Заштита, уређење и коришћење пољопривредног земљишта

 

Вршена је контрола плодности пољопривредног земљишта. Предузете су активности за спровођење комасације. Приступило се реализацији пројекта ''Заштита и уређење пољопривредног земљишта уз подршку географско-информационог система – ГИС технологије''. Приступило се уређењу каналске мреже за одводњавање. Уређивани су атарски путеви.  

Реализује се пројекат ''Нови технолошки поступак за управљање наменом пољопривредних површина у АП Војводини – уређење земљишне територије засновано на савременим геоинформационим технологијама и системима''. Реализује се пројекат ''Нови технолошки поступак за управљање наменом пољопривредних површина у АП Војводини – примена геоинформационих технологија и система у уређењу земљишне територије са циљем управљања пољопривредном производњом и коришћења пољопривредних површина''.

У току је конкурс који треба да обезбеди израду техничке документације за заштиту, уређење и коришћење пољопривредног земљишта. У 2007. години је остварен први прилив средстава од закупа државног пољопривредног земљишта.

 

Пољопривредне стручне службе

 

Секретаријат  координира рад и финансира саветодавни рад Пољопривредних стручних служби које на терену, са пољопривредним произвођачима, континуирано спроводе одређене мере путем којих се доприноси унапређењу пољопривредне производње. Програми обухватају основне програме које саветодавци спроводе на терену, на одабраним газдинствима, и код свих пољопривредних произвођача којима је требала стручна помоћ за унапређење производње, праћење нових трендова и технологија, добијање подстицајних средстава, тумачење закона и уредби о пољопривреди, уз предавања и едукацију пољопривредних произвођача, за време зимског периода, или по потреби.

Покрајински секретаријат је утицао на бољу организованост саветодавног сегмента рада пољопривредних стручних служби и постепено формирање и организовање Пољопривредне саветодавне службе АП Војводине, која тренутно броји 72 саветодавца, који раде на терену и опслужују око 3500 газдинстава. Донет је правилник о организацији и раду ове службе, 22. марта 2006. године, а истовремено су улагана средства, преко посебних програма, за побољшање квалитета рада саветодаваца који су стално учествовали у различитим едукацијама како би унапредили своје знање и искуства са домаћим и иностраним стручњацима (уз посете, успостављене су везе са саветодавним службама Словеније, Данске, Словачке). Секретаријат је улагао у опремање Пољопривредне саветодавне службе АП Војводине и стручних служби.

Успостављена је сарадња са удружењима пољопривредних произвођача. У 2006, помоћ је уживало 80 удружења пољопривредних произвођача, кроз едукацију, или набавку опреме. Настављено је са улагањима у савремене технологије и постепеним укључивањем Пољопривредних служби у савремене токове и спровођење ЈПС технологије. Промовисан је рад Пољопривредне саветодавне службе АП Војводине у медијима, кроз штампање брошура и успостављање портала Пољопривредне саветодавне службе. Код саветодаваца је инсталиран картон газдинстава, на основу чега могу да прате свој рад на одабраним газдинствима са којима сарађују и да, након периода од 3 године, сагледају успешност производње на праћеним газдинствима.

 

ПРЕХРАМБЕНА ИНДУСТРИЈА

 

Сагледаван је обим производње, стање залиха и реализација прехрамбених производа. Сачињене су Информација о производњи у 2004, 2005. и 2006. години. У оквиру Савета за стандардизацију и заштиту интелектуалне својине, деловали су експертски тимови за 18 група производа. Промовисан је пројекат "Најбоље из Војводине" на конференцијама и саветовањима.

Запажено је учешће на: међународним семинарима за безбедност хране и система квалитета; у раду Међуресорне комисије за побољшање услова за развој хемијске индустрије; на конференцији о заштити региона и здрављу у корелацији са храном, а у оквиру ДКМТ региона у организацији и реализацији конференције "Развој пољопривреде и села у Војводини". У оквиру Програма привредног развоја АП Војводине за период 2004-2007. године, реализован је пројекат "Фонд за промоцију извоза пољопривредних производа". Пажња је посвећена реализацији програма поспешивања руралног развоја и изради Стратегије менаџмента квалитета покрајинске управе.

 

ШУМАРСТВО И ЛОВСТВО

 

Запажено је учешће и вођење послова у јесењој акцији пошумљавања у Покрајини. Набављене су разне врсте садница и расподељене општинама на подручју АП Војводине за озелењавање ветрозаштитних појасева. Финансирани су пројекти унапређења расадничке производње. Финансирани су пројекти унапређења ловства. У току је конкурс за доделу средстава за санирање пожара и подизање нових шума на подручју АП Војводине.

 

ВОДОПРИВРЕДА

 

Израђен је Програм распореда и коришћења средстава из буџета АП Војводине за вишенаменско коришћење и заштиту вода који је усвојен од стране Извршног већа АП Војводине. Део приходованих средстава од водопривредних накнада реализован је преко ЈВП ''Воде Војводине''. Годишњи програми радова ЈВП ''Воде Војводине'' усаглашавани су са Програмима распореда и коришћења средстава за вишенаменско коришћење и заштиту вода израђених од стране Секретаријата. ЈВП ''Воде Војводине'' одређивало је приоритетне пројекте и санације, а потом организовало радове које је Секретаријат финансирао (снабдевање индустрије и насеља водом, изградња регионалних и одржавање постојећих хидросистема, изградња двонаменских система – одводњавање и наводњавање, регулационо – санациони радови у кориту приобаља река Дунав, Сава, Тиса, Тамиш и Босут; антиерозивни радови и радови на пошумљавању, реконструкција и санација објеката за одбрану од поплава).

Други део приходованих средстава реализован је на основу расписаних конкурса за доделу бесповратних средстава за водоснабдевање и пречишћавање отпадних вода чији су корисници општине, месне заједнице, јавна комунална предузећа и друштвена предузећа којима су поверени послови одржавања и изградње комуналне инфраструктуре.

 

ГЕОИНФОРМАЦИОНИ СИСТЕМИ У ПОЉОПРИВРЕДИ

 

Финансира се дистрибуција и коришћење инфраструктурних геоподатака у ГИС-у пољопривреде АП Војводине у циљу стављања у употребу картографске основе и реализације архитектуре система за дистрибуцију и коришћење геоподатака.

Планиран је пилот пројекат имплементације ГИС технологије у пракси уз помоћ параметара које прате саветодавци на терену чији су циљеви: формирање базе података и картографске основе сваке пољопривредне станице; прикупљање, обрада и презентација података коришћењем савремених технологија (ГПС, ГИС, даљинска детекција); дефинисање технолошког поступка и процедура за: контролу плодности пољопривредног земљишта, саветодавни рад са одабраним газдинствима, организацију и контролу огледа, прогнозно – извештајну службу (заштита биља), едукација корисника.

 

РУРАЛНИ РАЗВОЈ

 

Програмом руралног развоја Аутономне Покрајине Војводине за 2006. годину субвенционисана је реализација следећих програма:

-          организовање младих фармера, њихова едукација и диверзификација;

-          побољшање производње и продаје пољопривредних производа;

-          стварање могућности повећања зарада на сеоском подручју (иновације, стари занати и локални производи);

-          развој инфраструктуре у руралним подручјима;

-          подстицање развоја туризма у руралним срединама, обнова и развој села;

-          унапређење органске пољопривредне производње и обновљиви извори енергије у функцији одрживог развоја села.

Субвенције је добило 273 корисника.

Програмом руралног развоја Аутономне Покрајине Војводине за 2007. годину финансирају се пројекти који ће допринети реализацији следећих развојних програма:

-          едукација и стручно усавршавање активног пољоприовредног становништва и подстицање на удруживање;

-          побољшање чувања и пласмана пољопривредних производа – изградња хладнача;

-          чишћење и уређење сеоских сметлишта;

-          подстицање за бављење сеоским туризмом и могућност повећања зарада.

 

Укупно је одобрено суфинансирање пројеката за 110 корисника који су потписали уговоре са Секретаријатом о додели бесповратних средстава чија је реализација у току. Планирано је и формирање локалних акционих група (ЛАГ) за рурални развој који је базиран на LIDER програму Европске уније као и финансирање два пројекта:

1.      ''Изградња објекта школске млекаре'', Хемијско-прехрамбене и текстилне школе ''Урош Предић'' из Зрењанина;

2.      ''Изградња војвођанског салаша на економији школе'', Пољопривредне школе са домом ученика Футог из Футога.

-----------------------------------------------------------------

ПОВРАТАК - ИЗВЕШТАЈИ О РАДУ

Покрајински секретар

за пољопривреду, водопривреду

и шумарство

Даниел Петровић

 

 
   
   
   
   
   
   
   

                                                 ПОЧЕТАК ДОКУМЕНТА