ИЗВЕШТАЈ О РАДУ 2004-2007.                                                               

ПОКРАЈИНСКИ СЕКРЕТАРИЈАТ

ЗА РАД, ЗАПОШЉАВАЊЕ И РАВНОПРАВНОСТ ПОЛОВА

   

 

   

Најзначајније активности у посматраном периоду су биле:

-     Израда Стратегије запошљавања у АП Војводини у периоду 2006–2008. година;

-     Реализација пројеката из Стратегије запошљавања у АП Војводини у периоду 2006-2008. година, стратешких пројеката «IQS» и «LCS»;

-     Активности на изради упустава правним и физичким лицима из области радних односа и запошљавања;

-     Оснивање Канцеларије за инклузију Рома;

-     Израда Стратегије против насиља у породици и насиља над женама у АП Војводини;

-     Израда Програма за подстицање запошљавања и самозапошљавања жена у АП Војводини;

-     Активности поводом израдем Закона о добровољном раду;

-     Активности поводом израде Нацрта закона о мобингу.

 

СЕКТОР ЗА РАД И СЕКТОР ЗА ЗАПОШЉАВАЊЕ

Покрајински секретаријат за рад, запошљавање и равноправност полова, у протекле три године, афирмисао се као носилац активности и координатор рада институција и органа који настоје да реше проблеме незапослености у АП Војводини. Дефинисана политика решавања проблема незапослености у АП Војводини ослања се на Националну стратегију запошљавања, али њен значајан део чине мере које произилазе из специфичности тржишта рада у АП Војводини. У априлу 2007. године, Скупштина АП Војводине усвојила је Стратегију запошљавања у АП Војводини, 2006-2008. године, чији је предлог сачињен у Покрајинском секретаријату. Ова Стратегија предвиђа значајне новине у приступу решавању проблема незапослености као што су: формирање јединственог информационог система за незапослена лица у АП Војводини; јавне радове од значаја за Покрајину и локалне заједнице у АП Војводини; удруживање средстава са средствима отпремнина за лица која су остала без посла ради њиховог поновног запошљавања; субвенције за посебно угрожене категорије становништва (избегла и расељена лица, Роми, особе са инвалидитетом, млади, жене, старија лица) и дефинисање АПВ као јединственог тржишта рада.

 

Израда стручних мишљења из области рада и запошљавања

У протекле три године, Покрајински секретаријат је правним и физичким лицима са територије АП Војводине упутио неколико стотина званичних мишљења и ставова из области радних односа и запошљавања. Уз то, на саветодавни разговор су примљени представници великог броја предузећа и установа из АП Војводине, а органи локалне управе успоставили су редовну комуникацију са Секретаријатом. У оквиру сарадње са дневним листом «Дневник», у сталној рубрици «Питајте Дневник», сваког уторка, објављивани су одговори на питања читалаца из области радног законодавства. Од октобра 2005. године, оваква сарадња је успостављена и са дневним листом «Мађар со». У јуну 2006. године, Секретаријат је издао Збирку правних мишљења из области рада и запошљавања датих у периоду март 2005. – мај 2006. године. Ова збирка је штампана на српском и мађарском језику.

 

Савети чији рад координира Покрајински секретаријат 

Покрајински социјално-економски савет 

Једна од најзначајнијих активности Секретаријата односи се на успостављање и координацију социјалног дијалога у АП Војводини. Покрајински социјално-економски савет основан је 2003. године и чини окосницу социјалног дијалога у АП Војводини, уз активности локалних социјално-економских савета у 30-так војвођанских општина. Покрајински социјално-економски савет чине представници Извршног већа АП Војводине, Самосталног синдиката односно УГС «Независност» и Уније послодаваца Војводине. На седницама се разматрају стратешка питања развоја Покрајине и значајна питања социјално-економског статуса грађана. Покрајински социјални економски савет је одиграо значајну улогу у усапостављању комуникације између социјалних партнера што је допринело ублажавању последица транзиционих промена на свет рада.

 

Покрајински савет за заштиту на раду и заштиту здравља на раду 

Оснивањем овог савета, 2005. године, Покрајински секретаријат је желео да укаже на значај заштите на раду и да, по први пут у АП Војводини, координира активности институција из ове области. Чине га представници Извршног већа АП Војводине, Института заштите на раду и медицине рада, синдиката, послодаваца и осигуравајућих кућа. Савет је организовао неколико значајних акција и јавних расправа о предлозима законских пројеката и представља стуб стручног деловања у овој области у АП Војводини.

 

Савет за праћење положаја особа са инвалидитетом 

Савет чине представници Извршног већа АП Војводине и свих организација особа са инвалидитетом са територије АП Војводине. Савет се бави  побољшањем положаја особа са инвалидитетом. У претходном периоду је разматрао неколико законских решења релевантних за положај ове популације.

 

Локални савети  за запошљавање

У АП Војводини је основано 27 локалних савета за запошљавање, а покренута је и иницијатива за оснивање Покрајинског савета за запошљавање.

 

Реализовани пројекти - Активности у току 

На основу Одлуке о начину реализације Програма привредног развоја АП Војводине, Покрајински секретаријат је одређен за носиоца два програма: «Интегрисана квалификациона шема» (IQS) и «Субвенционисање трошкова рада» (LCS).

Током 2006. године, у сарадњи са Покрајинском службом за запошљавање и седам филијала Националне службе за запошљавање из АП Војводине, у оквиру програма ИQС, у 21 општини, Секретаријат је реализовао информатичку обуку за 500 незапослених лица са евиденције НСЗ. У исто време, са надлежним регионалним привредним коморама, у 10 општина АП Војводине, Секретаријат је спровео обуку за 240 предузетника-почетника за вођење и унапређење сопственог пословања. За 2007. годину је планирана информатичка обука за 315 незапослених особа.

Из програма LCS, 2007. године, додељено је 38 субвенција за самозапошљавање и ново запошљавање незапослених лица на територији Сремског округа.

 

Интегративни план социо-економског развоја Баната за 2005-2007. годину 

Опредељујући се за регионални приступ развоја, Извршно веће АП Војводине, на иницијативу Покрајинског секретаријата усвојило је Интегративни план социо-економског развоја Баната, августа 2005. године и Оперативни програм овог Плана. Банат је један од три региона у коме се спроводио програм «Регионални друштвено-економски развој у Србији» којим је управљала Европска агенција за реконструкцију. Претежно је било настојање да се допринесе економској и социјалној кохезији путем промовисања регионално заснованог развоја. У оквиру два конкурса за Програм регионалног друштвено економског развоја Баната одобрено је 18 пројеката.

 

Пројекат «Радимо заједно до посла» спроводи Европска агенција за реконструкцију и Национална служба за запошљавање, уз учешће Покрајинског секретаријата за рад, запошљавање и равноправност полова. За ново запослење ће бити обучено 1.500 незапослених лица са територије Баната, а обуке ће бити вршене на основу резултата анкетирања послодаваца. Планирано је запослење најмање 30 % обучаваних лица. Пројекат ће бити окончан у 2008. години.

 

Рехабилитација и развој људских ресурса на интегрисаном српско-мађарском тржишту (Суседски програм Мађарска-Србија и Црна Гора)

Пројекат је реализован од маја 2006. до августа 2007. године и обухватио је оспособљавање 45 особа са инвалидитетом из околине Општине Bačalmaš (Мађарска) и 45 особа из Војводине и формирање прекограничног услужног система који наставља са радом након завршетка реализације пројекта. Пројекат је финансирала Европска Унија преко Европске агенције за реконструкцију у износу од 56.165,00 евра, док је учешће Покрајинског секретаријата било 6300 евра.

 

Кључне активности поводом запошљавања особа са инвалидитетом биле су: оснивање заштитне радионице у Сремској Митровици и Ади и предузећа за запошљавање особа са инвалидитетом у Сомбору; финансијска подршка часопису Ресурсног центра за особе са инвалидитетом «Линкер» и билтена Савета за праћење положаја особа са инвалидитетом; спровођење истраживања о потребама за едукацијом и подршком у различитим областима деловања, у шта је укључено 120 организација које се баве или подржавају особе са инвалидитетом са територије Војводине; стручна помоћ и подршка пројектима «Израда студије изводљивости за увођење робне марке «Фер производа» за производе и услуге малих и средњих предузећа», «Радно оспособљавање незапослених особа са инвалидитетом ДП–ДЕС» у Новом Саду, «Међународни сајам заштитних радионица», «Радни центри за децу ометену у развоју» у Новом Саду.

 

Остале значајне активности из области рада и запошљавања биле су:

-    подршка спровођењу конкурса за јавне радове Министарства за рад, запошљавање и социјалну политику и Министарства за економију и регионални развој;

-    помоћ правним лицима у АП Војводини у реализацији активности поводом неуплаћених доприноса за период 2000-2003;

-    израда стратешких праваца запошљавања избеглих и расељених лица у оквиру Плана Извршног већа АП Војводине;

-    иницијатива за упис у радни стаж времена проведеног на породиљском одсуству женама са територије тадашње САП Војводине, које су се породиле у периоду од 1. јула 1983. до 31. маја 1992. године и биле ван радног односа (незапослене), а које у датом периоду нису имале то право, за разлику од жена из других делова Републике Србије;

 

СЕКТОР ЗА РАВНОПРАВНОСТ ПОЛОВА

Учешће у изради Нацрта закона о равноправности полова и подршка усвајању Нацрта закона

Од новембра 2004. до априла 2005. године, Покрајински секретаријат је учествовао у активностима поводом израде Нацрта закона о равноправности полова и промотивним акцијама. Скупштина АП Војводине је усвојила текст Нацрта закона и упутила предлог документа Народној скупштини Републике Србије на разматрање и усвајање.

 

Учешће у изради и промовисању Националног плана активности за побољшање положаја жена и остваривање равноправности полова

Покрајински секретаријат подржао је израду нацрта Националног плана активности за побољшање положаја жена и унапређење родне равноправности и учествовао у промоцији документа.

 

Активности Савета за равноправност полова 

У посматраном периоду Савет за равноправност полова Покрајинског секретаријата разматрао је питања остваривања равноправности полова и одређивао смернице за активности Секретаријата.

Подршка механизмима за равноправност полова

Након покрајинских и локалних избора, у септембру 2004. године, Секретаријат се посебно посветио подршци постојећих механизама и оснивању нових тела за равноправност полова. Активности Секретаријата обухватале су едукацију чланова и чланица комисија за равноправност полова, израду годишњег плана акције за поменута тела, финансијску подршку њиховим програмским активностима, штампање промотивног материјала и сарадњу са међународним организацијама активним у овој области.

 

Подршка центрима за социјални рад

Покрајински секретаријат је пружио подршку центрима за социјални рад који су се активно укључили у пројекат Покрајинског омбудсмана «Мрежа: живот без насиља» ради делотворнијег решавања случајева насиља кроз повезивање локалних институција и организација које се баве проблемом насиља у породици.

 

Обележавање међународне кампање «16 дана активизма против насиља над женама»

 

Сваке године, сарађујући са другим покрајинским и локалним телима за остваривање равноправности полова и невладиним организацијама, Покрајински секретаријат учествује у међународним кампањама против насиља над женама, од 25.новембра до 10. децембра. Организују се стручни скупови, трибине, дељење штампаног материјала, уличне акције, да се подигне свест о проблему насиља над женама и да се подсети на потребу да се побољша систем заштите од насиља у породици и насиља над женама.

 

Регионални пројекат о равноправности полова

Покрајински секретаријат за рад, запошљавање и равноправност полова, у првој половини 2006. године, учествовао је у свим значајнијим активностима Програма Уједињених нација за развој у Србији и Црној Гори и Програма Уједињених нација за развој у Босни и Херцеговини, од којих су најзначајније: студијска посета механизмима за равноправност полова у АП Војводини и спровођење Регионалног прегледа о равноправности полова.

 

Жене то могу

Са Регионалном канцеларијом Норвешке народне помоћи, Покрајински секретаријат је учествовао у организацији семинара у оквиру програма «Жене то могу» и промовисању програма чији је циљ подстицање већег учешћа жена у политичком и јавном животу, привреди и медијима.

 

Додела Годишњег признања у области равноправности полова у АП Војводини

На предлог Савета за равноправност полова, установљено је Годишње признање у области равноправности полова Извршног већа АП Војводине. У претходне три године, признање су добили Фуада Станковић и Ана Бу у категорији појединац/појединка, а Центар «Живети усправно», Центар за социјални рад Сомбор и невладина организација Зрењанински едукативни центар у категорији организације.

 

Израда Стратегије против насиља у породици и насиља над женама у АП Војводини 

Због изостанка јединствене политике унапређења заштите жена и деце жртава насиља, у складу са закључком Извршног већа АП Војводине поводом Информације о активностима СОС телефона на спречавању насиља над женама у АП Војводини, са Покрајинским омбудсманом, Секретаријат је формирао радну групу за израду Стратегије. Предвиђено је да Стратегија садржи краткорочне и дугорочне мере за спречавање насиља у породици и насиља над женама у АП Војводини, као и важне препоруке за решавање овог проблема у Републици Србији. Предвиђено је да се нацрт Стратегије заврши до краја 2007. године.

 

Израда Програма за подстицање запошљавања и самозапошљавања жена
у АП Војводини
 

Програм Покрајинског секретаријата за рад, запошљавање и равноправност полова заснива се на Одлуци о равноправности полова (Сл. лист АП Војводине бр.14/2004). Програм треба да садржи скуп мера за решавање проблема и унапређење положаја жена на тржишту рада, конкретне активности у оквиру одређеног временског рока и носиоце активности. За израду програма формирана је радна група која документ треба да припреми до краја 2007. године.

 

Промоција Закључних коментара Комитета УН за елиминацију дискриминације жена 

У мају 2007. године, на седници Комитета Уједињених нација за елиминацију дискриминације жена, представљен је државни извештај о положају жена у Републици Србији, у складу са одредбама Конвенције о елиминацији свих облика дискриминације жена. На основу поднетог извештаја, Комитет је сачинио закључне коментаре најважнијих проблема у остваривању равноправности полова и препоруке за унапређење положаја жена у Републици Србији. Покрајински секретаријат за рад, запошљавање и равноправност полова, са Службом за преводилачке послове Покрајинског секретаријата за управу, прописе и националне мањине, превео је проширену неревидирану верзију текста Закључних коментара са енглеског на српски језик. Превод документа је прослеђен Служби за људска и мањинска права Владе Републике Србије, Министарсву рада и социјалне политике, Савету за равноправност полова Владе Републике Србије и свим покрајинским секретаријатима.

 

Женски роковник 

Ради упознавања релевантних политичких и друштвених актера са терминологијом и стандардима у области равноправности полова и подизања свести јавности о принципу једнаких могућности за жене и мушкарце, кроз креативну и практичну форму, Покрајински секретаријат је издао Женски роковник за 2005, 2006. и 2007. годину.

 

Сарадња са другим организацијама и учешће на регионалним и међународним скуповима

 

У претходном периоду Секретаријат је сарађивао са великим бројем међународних партнера и са значајним домаћим институцијама и невладиним организацијама

 

ОСТАЛЕ АКТИВНОСТИ

Израда Закона о добровољном раду

Покрајински секретаријат је активно учествовао у изради Закона о добровољном раду (волонтирању) и Декларацији Скупштине АП Војводине о волонтерском раду. У овом тренутку, документи су у процедури усвајања у Скупштини АП Војводине.

 

Израда Нацрта закона о мобингу

Због недостатка правне заштите од мобинга, тј. малтретирања на радном месту, Покрајински секретаријат је формирао радну групу која до краја 2007. године треба да припреми први нацрт закона. Израдиће се и брошура са општим приказом феноменс мобинга, да се успостави свест у јавности о овом проблему.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ПОВРАТАК - ИЗВЕШТАЈИ О РАДУ

 

 

 
   
   
   
   
   
   

                                                 ПОЧЕТАК ДОКУМЕНТА