ИЗВЕШТАЈ О РАДУ 2004-2007.                                                                СЕКРЕТАРИЈАТ ЗА РЕГИОНАЛНУ
И МЕЂУНАРОДНУ САРАДЊУ

   

 

   

            У протекле три године, Извршно веће АП Војводине било је један од кључних актера у спровођењу међународне политике коју Република Србија води на регионалном плану, посебно када се ради о сарадњи са суседима, Хрватском, Словенијом, БиХ, Македонијом,Мађарском и Румунијом.

            Значајан задатак Секретаријата је био да, са другим покрајинским ресорима, даље унапреди сарадњу са регијама, са којима АП Војводина има потписане споразуме (13) и да се пружи што више информација о развојним плановима Војводине, како би се заинтересовали потенцијални инвеститори.

 

            Аутономна Покрајина Војводина, као најразвијенији регион у Србији, има шансе и велике могућности за вишеструко повећање развојних и инвестиционих улагања. Из тих разлога, приоритетан је и стратешки интерес да се развије прекогранична сарадња, поготово са земљама у суседству које су у ЕУ, или су постале кандидати за улазак. Сарадња је услов да постанемо корисници финансијских фондова ЕУ за израду стратешких пројеката и реализацију економских, друштвених, образовних и других потреба грађана.

 

            Демократска покрајинска власт показала је да је свакако спремна за укључивање наше земље у европске интеграције. У садашњем тренутку, Војводина са својим потенцијалима, применом европских стандарда у развоју друштва, представља најатрактивнији регион за инвестиције из иностранства и за све облике сарадње.

            Током прошле године, потрудили смо се да - у Бриселу, Паризу, Улму, Грацу - представницима заинтересованих институција, привредника и новинара, презентирамо привредне и туристичке потенцијале Војводине, уз пригодно упознавање са војвођанском културом и стваралаштвом.

 

            Секретаријат за регионалну и међународну сарадњу је помогао да се реализује већи број контаката и корисних разговора са представницима дипломатско - конзуларних представништава у нашој земљи (издвајамо амбасадоре Јапана, САД, НР Кине, Белгије, Кореје, Немачке, Грчке, Шпаније, Шведске, Норвешке, Сирије, Словеније, БиХ, Мађарске, Словачке Украјине, шеф мисије ОЕБС, Посматрачке мисије ЕУ).

            У бројним међународним контактима показан је интерес саговорника да се информишу о актуелној политичкој ситуацији у Војводини и развојним плановима и пројектима. Међуетнички односи у Војводини чине важан део свих разговора који су вођени.

 

            На основу иницијативе Предрага Гргића, члана Извршног већа АП Војводине задуженог за регионалну и међународну сарадњу, почетком 2007. године, организовани су сусрети и разговори са генералним конзулима Румуније у Вршцу Габриелом Николом, Мађарске у Суботици Нађ Ференцом и Хрватске у Суботици Давором Видишем. Настављени су стални контакти и сарадња покрајинске администрације са ДКП-има суседних земаља на територији Војводине.

 

            Секретаријат за регионалну и међународну сарадњу, на основу задужења ИВ АПВ, активно се укључио у израду сепарата Платформе за председавање Републике Србије Комитетом министара Савета Европе (од маја до новембра 2007.). Предложени су приоритети из надлежности покрајинских ресора, пројекат «Афирмација мултикултурализма у Војводини» који је трајног карактера, чијом реализацијом ће се допринети унапређењу стања у области међунационалних односа у Војводини и развијању мултиетничке толеранције. Носилац овог пројекта је Покрајински секретаријат за прописе, управу и националне мањине.

 

            Од посета и разговора које су у Новом Саду имали високи званичници, издвајамо долазак државне делегације из НР Кине (април 2007.), коју је предводио потпредседник Владе НР Кине задужен за пољопривреду и привреду Hui Liangju као и посету заменика министра иностраних послова НР Кине Ђиао Зунгхиа.

 

            Значајна је била и посета делегације Извршног већа АП Војводине Републици Словенији, јула 2007, коју је предводио председник Извршног већа мр Бојан Пајтић. Делегацију Извршног већа је примио словеначки министар иностраних послова др Димитриј Рупел, који је нагласио да је стратешки интерес и Словеније и Србије сарадња у разним областима, а пре свега у пољопривреди. Министар Рупел је рекао да Србија може рачунати на подршку Словеније у европским интегративним процесима. Председник Извршног већа Војводине мр Бојан Пајтић подвукао је значај подршке Републике Словеније наставку преговора Србије са Европском унијом и изразио очекивање да ће Словенија, као чланица ЕУ која ће Унијом председавати почев од јануара 2008. године, бити од помоћи Србији у стицању статуса кандидата за улазак у Европску унију. У словеначком Центру за европску перспективу, потписано је Писмо о намерама Извршног већа АПВ и Центра за европску перспективу који је основала словеначка Влада да се државама Југоисточне Европе пружи помоћ у процесу приступања.

 

            У посматраном периоду, истичу се досадашња позитивна искуства Војводине у регионалној сарадњи, у оквиру Еврорегије «Дунав- Криш- Мориш- Тиса».

            Извршно веће АП Војводине учествује, као партнер, у многим пројектима.

 

Реализовани су пројекти:

«Студија о побољшању квалитета пијаће воде и размена искустава» (55.000 евра);

«Са ове и са оне стране ЕУ», Серија пограничних конференција и изложби из области туризма, информатике и здравства (100.000 евра);

«Осмишљавање група тематских туристичких дестинација у еврорегији ДКМТ» (161.116 ЕУР).

 

Пројекти чија је реализација у току:

«Еурорегионални информациони центар», формирање информативног центра за еурорегију (352. 324 еура);

«Формирање акционе групе за заједничко деловање у случају поплава» (580.000 ЕУР);

«Здравствено осигурање без граница» (44. 792. ЕУР).

 

            АП Војводина је предности које поседује као прави европски регион већ донекле искористила. Ово се посебно односи на приступ Војводине европским фондовима у чему смо имали успеха управо због тога што смо погранични регион. Примера ради, ЕУ је отворила два посебна програма за финансирање војвођанских пројеката о којима је већ било речи, први је тзв. Мађарско-српски фонд, а други Нови суседски програм са Румунијом. Како бисмо учествовали у овим програмима, Секретаријат за регионалну и међународну сарадњу, са партнерима из Мађарске и Румуније, сачинио је «Стратешки план развоја ДКМТ», који је усвојен од стране Скупштине Ј.Д. ДКМТ, као кључни документ за израду заједничких пројеката.

 

            За суседски програм са Румунијом, за период 2004-2006, издвојено је преко милион евра из буџета ЕУ. По завршетку првог позива, у који су били укључени Севернобанатски, Средњобанатски и Јужнобанатски округ из Војводине, уз Борски и Браничевски округ уз Србије, биће финансирано 15 од 36 прихваћених пројеката. У девет војвођанских пројеката биће уложено 1.081.293 евра.

            Кад је у питању повлачење финансијских средстава из буџета ЕУ свакако очекујемо да будемо укључени у конкурисање преко новог инструмента који ће служити за прикључење ЕУ (IPA - Инструмент за претприступну помоћ). Ради се о средствима предприступног фонда, са лакшим правилима за конкурисање, за разлику од досадашње ситуације када су морала да се комбинују различита правила.

            У циљу даљег развијања билатералних односа са регијама у иностранству, Секретаријат за регионалну и међународну сарадњу је предузимао низ активности ради даље институционализације сарадње, тако да је дошло до потписивања споразума о сарадњи са Трнавским округом у Словачкој, 2004. године; Зеничко-Добојским кантоном, 2005; са Кијевском облашћу, 2006; Жупанијом Бекеш (Република Мађарска), 2007. године; и Истром (Република Хрватска), 2007.

 

            Веома је значајан ниво сарадње коју Војводина остварује са Италијом (регије Фриули-Венеција-Ђулија, Венето, Умбрија). Извршно веће АПВ је реализовало значајне пројекте са италијанским партнерима, кроз повезивање са њиховим агенцијама за развој и другим институцијама (сарадња са предузећем Интман - за међународни консалтинг које има седиште у Горици – у области побољшања рада државне управе; сарадња универзитета; размена искустава покрајинског омбудсмана и регионалног из Фриули-Венеција-Ђулија, директора Гаранцијског фонда Војводине са партнером из италијанске Провинције Базиликата). Потписан је нов Споразум о сарадњи између АП Војводине и регије Фриули-Венеција-Ђулија који је обухватио све досадашње резултате, постигнуте у оквиру пројекта ISSER (Иницијативе социо-економског развоја Војводине) - Бачка и Срем, где је један од партнера била италијанска регија Басиликата. Овај нов документ треба да конкретно усмери будућу сарадњу, посебно у области привреде (пољопривреда, водопривреда, трансфер нове технологије).

 

            У оквиру билатералног пројекта Desk Balkani, између италијанског региона Венето и Републике Србије, Барбара Авдаловић, помоћник секретара за регионалну и међународну сарадњу боравила је на двомесечном стажу у Канцеларији региона Венето у Бриселу. Током двомесечног стажирања, посетила је све важније институције Европске уније, као и регионалне партнере ИВ АП Војводине, који имају представништва у Бриселу. Посета је резултирала јачањем билатералне сарадње Венета и Војводине. Пажња је посвећена будућем заједничком пројекту "Institutional Building" који треба да побољша коришћење структурних фондова ЕУ који су доступни Србији и Војводини.

                                                

            Секретаријат је укључен у рад MATRIOSCA/INTERREG III пројекта са партнерима из домена Алпе-Адриа-Панонија. Овај пројекат је значајан јер има за циљ јачање сарадње у региону и стварање мреже на политичком, административном и на нивоу експерата. Ова «мрежа» је препозната као круцијална за будући квалитет живота заједница на том простору и требало би да унапреди заједничке анализе и стратегије.

 

            Посебно место у регионалној сарадњи Војводине заузима Аустрија. Војводина и Штајерска имају плодну вишегодишњу сарадњу. Ова земља је значајно подржала Програм привредног развоја Војводине и пројекте које садржи. Велико је присуство аустријског капитала у Србији (од 2000. године улагања износе 1,4 милијарде евра), уз 260 фирми које послују на нашем тржишту, па је значајно што је у Новом Саду отворен Бизнис центар Штајерске, што ће унапредити интерес компанија како из Аустрије и из других европских земаља.

 

            Уз честе контакте и политички дијалог званичника Скупштине и Извршног већа АПВ са званичницима суседне земље, веома је цењена подршка Владе Мађарске, која је издвојила донацију од 150.000 евра за програм толеранције и заштите права националних мањина. Донација помаже развијање духа толеранције у мултиетничком амбијенту Војводине.

            Из Мађарске је прошле године, када су биле велике поплаве у Банату, стигла значајна помоћ као израз добросуседских односа.

                                                 

            Настављена је сарадња са Хрватском. На основу вишегодишње сарадње Војводине и Истре, потписан је Споразум, новембра 2006. године у Пули. Дефинисане су области сарадње од заједничког интереса за две регије - од пољопривреде, развоја села, заштите животне средине, науке до туризма и културе. Радне групе ће припремати пројекте у областима које чине предмет овог документа.

            Редовни су контакти са представницима Вуковарско-сремске жупаније. На позив жупана Вуковарско-сремске жупаније Боже Галића, делегација Извршног већа АП Војводине, коју је предводио мр Бојан Пајтић, боравила је у узвратној посети тој жупанији у Републици Хрватској.       Састанак две делегације био је посвећен продубљивању прекограничне сарадње две регије. Констатовано је да је у интересу становника Војводине и Вуковарско-сремске жупаније да се јачају међусобни односи у привреди и у свим другим областима, како на регионалном, тако и на локалном нивоу.

            Извршно веће АП Војводине помогло је Заједничко вијеће општина (Вуковарско-сремска жупанија): за културу, образовање и информисање упућено је 22.000 еура. Помоћ је пружена Српском народном Вијећу у Хрватској - повратничким породицама на подручјима општине Крњак Бенковац, Ервеник, Кистањ, Бискупија, Отишићи и у више села око Книна и у Далмацији (милион динара). Одобрена су финансијска средства за ову годину (830.000 динара) за реализацију ТВ емисије Радио-телевизије Војводине и Телевизије Винковци на српском језику «Хроника Славоније, Барање и Западног Срема». Значајна помоћ, уз координацију Секретаријата, додељена је Четвртој основној школи у Вуковару чији су ђаци добили неопходне рачунаре, а створена је и могућност да ученици са подручја ЗВО буду финансирани из буџета на факултетима Универзитета у Новом Саду.

                       

            Остварује се сарадња са Републиком Српском (БИХ). Током прошле  године, у два наврата, вођени су разговори делегација две стране, а јуна 2006, председник Владе Републике Српске Милорад Додик посетио је Извршно веће. Закључено је да треба да се интензивирају односи, пре свега економска сарадња са Републиком Српском и са Босном и Херцеговином. Покрајинска влада упутила је захтеве министарствима у Београду да се поједностави процедура царињења, саобраћај и режим дозвола на граничним прелазима.

                      

            Покрајинско извршно веће помаже Савезу Срба у Румунији (где живи око 22.000 Срба), са износом од 500.000 динара за редовне активности.

           

            За реновирање здања Саве Текелије у Будимпешти (Мађарска) Извршно веће АП Војводине издвојило је 17 милиона динара. У јануару прошле године, уприличена је свечаност поводом обнове велике српске задужбине.

 ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ПОВРАТАК - ИЗВЕШТАЈИ О РАДУ

Покрајински секретар

за регионалну и међународну сарадњу Петар Гргић

 

 

 
   
   
   
   
   
   

                                                 ПОЧЕТАК ДОКУМЕНТА