ИЗВЕШТАЈ О РАДУ 2004-2007.                                                                СЕКРЕТАРИЈАТ
ИЗВРШНОГ ВЕЋА АП ВОЈВОДИНЕ

   

 

   

Од почетка свог мандата, Извршно веће је одржало 185 седница на којима је разматрало укупно 2.451 тачака дневног реда, у просеку 13,2 тачака по седници. Скупштини АП Војводине Извршно веће је упутило 134 предлога одлука и шест извештаја, а скупштинским одборима 56 материјала. Извршно веће је Скупштини АП Војводине, као овлашћеном предлагачу пред Народном скупштином Републике Србије, упутило 21 предлог амандмана и седам предлога за доношење закона, односно предлога за измену и допуну закона. На њен захтев, Извршно веће је Скупштини доставило 110 мишљења на материјале које су Скупштини упутили други предлагачи. Одговорено је и на 32 посланичка питања.

            У посматраном периоду, Извршно веће је донело 203 одлуке и осам упутства. Извршно веће, у оквиру своје надлежности, доносило је решења о разрешењу и именовању органа управљања у организацијама чији је оснивач, као и о давању сагласности на акта ових организација, кад је таква сагласност предвиђена оснивачким актом.

            Влади Републике Србије Извршно веће је упутило 59 предлога за измену републичких прописа, или доношење мера из њене надлежности. Министарствима Републике Србије Извршно веће је упутило 63 предлога за доношење мера из њихове надлежности.

            Извршно веће је размотрило и усвојило 436 информације, две анализе и 79 извештаја које су, у оквиру своје надлежности, припремали покрајински органи управе и стручне службе. Дато је позитивно мишљење на 205 иницијатива за приватизацију предузећа са територије Покрајине. Донета су 740 решења о употреби средстава  текуће буџетске резерве, као и пет решења о одобрењу средстава сталне буџетске резерве.

            Због бржег укључивања у главне европске политичке и економске послове, Извршно веће је образовало Канцеларију за европске послове, ради обједињавања и усмеравања активности покрајинских институција у процесима европских интеграција и сарадње са међународним и европским органима и институцијама.

Ради ефикаснијег остваривања задатака и послова из своје надлежности, Извршно веће је образовало Савет за интеграцију Рома у АП Војводини, Стручну службу за реализацију програма привредног развоја АП Војводине, Службу за управљање људским ресурсима, као и Радно тело за координацију активности на одбрани од поплаве за територију АП Војводине. У циљу рационализације покрајинске управе, Извршно веће је донело Програм реализације мера у спровођењу поступка за смањење броја запослених у покрајинским органима у 2005. години. У 2007. години, Веће је донело 17 решења о утврђивању програма распореда и коришћења средстава из прихода од приватизације, као и 18 решења о утврђивању осталих програма. Донет је и Кодекс понашања у покрајинским органима.

            На основу Одлуке о стипендирању студената са територије Аутономне Покрајине Војводине, на основним студијама факултета у Републици Србији, 2005. године расписан је конкурс за стипендирање три студента, 2006. године за четири студента, колико је стипендирано  и у 2007. години, који ће након дипломирања, обављеног приправничког стажа и положеног стручног испита, засновати радни однос на неодређено време у покрајинским органима управе и стручним службама.

            У протекле три године, од 1. новембра 2004. године, Извршно веће је закључило 13 протокола, и то:

            - протоколе о сарадњи са Матицом српском; са Удружењем ЕXИТ фестивала у Новом Саду; са Српском академијом наука и уметности – Огранком у Новом Саду; са Међународним заводом за високе правне и економске студије за развој; Предузећем за међународни консалтинг и два за реализацију Пројекта уређења спомен-гробља интернираца логора Шарвар;

            - протоколе о суфинансирању Војвођанских симфоничара; затим реконструкције и изградње Суботичког позоришта; Међународног филмског фестивала "Палић" у Суботици и Међународног фестивала позоришта за децу "Суботица" у Суботици; о реализацији пројекта Војвођанског мешовитог хора и о партнерству између Извршног већа Аутономне Покрајине Војводине и Аутономне Регије Friuli-Venecija-Đulija (Општина Monfalkone). 

            У оквиру регионалне и међународне сарадње, Извршно веће је закључило споразуме са Словачком; са Зеничко-Добојским кантоном (БиХ); са Централном провинцијом Ирана; са Кијевском области (Украјина), о трговинској, економској, научно-техничкој и културној сарадњи; споразуме о сарадњи у реализацији програма обнове и коришћења дела зграде Задужбине Саве Текелије у Будимпешти; о финансирању Јавног друштва Еврорегионалне агенције за развој ДКМТ; о оснивању Мађарско-војвођанског Савета за економски развој у региону. Веће је такође закључило Споразум између Аутономне Покрајине Војводине (Република Србија) и Аутономне регије Friuli-Venecija-Đulija (Република Италија); Споразум о финансирању Јавног друштва Еврорегионалне агенције за развој ДКМТ и Споразум о сарадњи између Извршног већа Аутономне Покрајине Војводине и Жупаније Bekeš.

            Такође, Извршно веће је закључило девет споразума, и то:

            - споразум са Градом Новим Садом о заједничком финансирању Гинеколошко-акушерске клинике Клиничког центра у Новом Саду; са Издавачком кућом "Прометеј" у Новом Саду  о финансирању штампања "Великог речника страних речи и израза"; о заједничком финансирању Дома ученика "Никола Војводић" у Кикинди; о заједничком финансирању изградње ИИ фазе објекта Основне школе "22. Октобар" у Бачком Моноштору; о заједничком финансирању доградње и опремања објекта Академије уметности у Новом Саду; о пословно-техничкој сарадњи са Привредном комором Србије; о сарадњи између Извршног већа Аутономне Покрајине Војводине и удружења ЕXИТ Нови Сад; о сарадњи између Извршног већа Аутономне Покрајине Војводине и Филмског центра Србије; Споразум конзорцијума у вези са пројектима истраживања са посебном наменом у шестом оквирном програму (ФП 6) и Споразум о сарадњи између Извршног већа Аутономне Покрајине Војводине и Олимпијског комитета Србије, као и бројне анексе споразума.

            Са Универзитетом у Новом Саду, Извршно веће АП Војводине и Скупштина АП Војводине закључили су споразуме о сарадњи којима се наставља пројекат Програм стажирања у Скупштини и Извршном већу АП Војводине и у школској 2005/2006. и 2006/2007. години. Након потписивања споразума о сарадњи, Универзитет у Новом Саду расписао је конкурсе за пријем стажиста који ће се, у периоду од октобра 2005. до јуна 2006. године, односно од новембра 2006. до јуна 2007. године, у Скупштини и Извршном већу АП Војводине непосредно упознати са радом Скупштине и Извршног већа и стећи увид у процесе демократског одлучивања и функционисања.

            У 2005. години потписан је уговор о изради Студије о регионалној политици Европске уније и о спремности грађана Аутономне Покрајине Војводине за прихватање критеријума и стандарда потребних за приступање Европској унији.

            У 2007. години, потписани су уговори о начину реализације обавезе о пласману дела производа по Уговору о суфинансирању погона за примену нових технологија; Уговор о преносу покретне имовине без накнаде; о изменама и допунама Уговора о оснивању Регионалног центра за развој малих и средњих предузећа и предузетништва – Банат д.о.о. Зрењанин; Уговор чланова Регионалног центра за друштвено економски развој – Банат д.о.о. Зрењанин; о заједничком финансирању адаптације, реконструкције и доградње зграде "Народно позориште – Народно казалиште – Népszinház" у Суботици; о закупу медијског простора на програмима Радио дифузне установе – Радио телевизија Србије; о истраживачком пројекту за посебне намене број 044979; Уговор о испоруци, о обезбеђењу услова за израду прикључка гасовода са гасификацијом на објекту "Фрушка гора" на Андревљу уз истовремену израду трасе водоснабдевања и телефонског вода, као и бројне анексе уговора. Потписан је и Меморандум о сарадњи Извршног већа Аутономне Покрајине Војводине и Ресурсног центра за развој "АЛФА" Нови Сад.

            Септембра 2006. године, на предлог Извршног већа, Скупштина АП Војводине усвојила је Стратегију реформе и развоја покрајинске управе. Реализацијом мера и активности утврђених Стратегијом, приступиће се реформи, ради стварања покрајинске управе која ће ефикасно, стручно, законито и транспарентно вршити своје послове, задатке и дужности у интересу и на задовољство свих грађана, уз остваривање пуне равноправности националних заједница, полне и језичке равноправности.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ПОВРАТАК - ИЗВЕШТАЈИ О РАДУ

 

 

 
   
   
   
   
   

                                                 ПОЧЕТАК ДОКУМЕНТА