ИЗВЕШТАЈ О РАДУ 2004-2007.                                                               

ПОКРАЈИНСКИ СЕКРЕТАРИЈАТ

ЗА СПОРТ И ОМЛАДИНУ

   

 

   

Покрајински секретаријат за спорт и омладину водио је у претходном периоду бројне активности, обављајући послове из своје надлежности.

 

СЕКТОР ЗА СПОРТ

 

СПОРТСКА ИНФРАСТРУКТУРА

 

Полазна основа за бављење физичким и спортским активностима су адекватни спортски објекти, отвореног и затвореног типа. Анализом постојеће инфраструктуре утврђено је да већина становника Покрајине нема адекватне услове за задовољавање спортских потреба. Приоритет у раду Покрајинског секретаријата за спорт и омладину управо је стварање тих услова за све грађане. Овакво усмерење треба да подстакне ниже нивое управе и друге субјекте јавног и приватног сектора, да улагање у спорт препознају као свој интерес и допринос унапређењу и очувању здравља становништва.

 

Санација, адаптација и опремање спортских објеката при школама

То је активност која се реализује у континуитету од 2002. године ради стварања и побољшавања услова за реализацију наставе физичког васпитања и бављења спортом. У периоду од 2004. до 2007. године, 115 школа обухваћено је овим пројектом, као и 92 спортска објекта при различитим локалним самоуправама.

 

"Стазе здравља"

 

Покрајински секретаријат за спорт и омладину сачинио је пројекат "Стазе здравља", ради афирмације рекреативних активности грађана Војводине - постављањем трим стаза које су по својој функцији једнако доступне већини грађана оба пола, свим узрастима и особама са различитим претходним моторичким знањем и физичком припремљеношћу. 

Пројекат је реализаван у сарадњи са локалним самоуправама тако што су избор и припрему терена финансирале локалне самоуправе из сопствених средстава, а израду и поставку справа за вежбање - Покрајински секретаријат за спорт и омладину. За ове намене, у 2006. години, одобрено је 19.360.000,00 динара односно по појединачном пројекту 440.000,00 динара.

 

Изградња нових отворених спортских игралишта

Кроз Програм распореда и коришћења средстава остварених из прихода од приватизације у 2007. години, са 200 милиона динара финансирана је изградња и опремање спортских игралишта у свим општинама у Покрајини. Опремано је пет различитих типова спортских игралишта: отворено игралиште за кошарку и одбојку са синтетичком подлогом, отворено игралиште за мали фудбал и рукомет, игралиште за одбојку на песку, дечије спортско игралиште и трим стаза. До јуна 2008. године, војвођанске школе и месне заједнице биће богатије за 54 синтетичка игралишта за кошарку и одбојку, 20 игралишта за мали фудбал и рукомет; 6 игралишта за одбојку на песку, 33 дечија спортска игралишта 3 трим стазе.

 

ИЗРАДА СТРАТЕГИЈЕ РАЗВОЈА СПОРТА

 

У октобру месецу 2007. године, основан је Савет за израду стратегије развоја спорта у Војводини. Савет чине представници факултета, институција и установа из Покрајине, из различитих области спорта, физичког васпитања и физичке културе, окупљених да израде неопходне стратешке документе за потребе Секретаријата. Стратегија ће представљати основни документ будуће реформе и предлога законских и подзаконских аката ради дефинисања интереса Покрајине у областима врхунског и школског спорта, спорта за све, спорта особа са инвалидитетом, система образовања у спорту, менаџмента у спорту и спортске инфраструктуре. Доношење Стратегије развоја спорта у Војводини очекује се крајем 2008. године.

 

ИЗГРАДЊА СПОРТСКО-ЕДУКАТИВНОГ ЦЕНТРА НА ЛЕТЕНЦИ

 

Од свог оснивања 2002. године, Покрајински завод за спорт континуирано се развија, унапређује и проширује делатности и активности на унапређењу војвођанског спорта. Преношење права коришћења омладинског насељу Летенка на ову Установу представља последњу такву активност. Циљ је да насеље прерасте у спортско-едукативни центар за младе са свим неопходним ресурсима за реализацију припрема врхунских спортских екипа и спортиста, кампова, радионица, семинара и сличних садржаја намењених младима. Пројекат се реализује у сарадњи са Фондом за капитална улагања АП Војводине.

 

ВРХУНСКИ СПОРТ

 

Систематско финансирање програма покрајинских гранских савеза

Спроводи се континуирано у складу са националном категоризацијом спортова са акцентима на финансирање такмичарског, едукативног и развојног програма, затим на помоћ у набавци спортских реквизита и опреме, реализацију кампова и њихово функционисање. Додатно се суфинансирају спортске манифестације од интереса за АП Војводину. У сарадњи са Спортским савезом Војводине, пружа се свакодневна помоћ покрајинским гранским спортским савезима у реализацији њихових програма рада. Ове године, започета је санација "Куће војвођанског спорта" - зграде у Масариковој 25 у којој се налази Покрајински завод за спорт и седиште већине гранских савеза.

 

Новчане награде за спортисте

 

Додељују се од прошле године за све врхунске резултате остварене на великим међународним такмичењима у јуниорској и сениорској категорији. Награде су једнократне у тачно утврђеним износима, рецимо за освојено прво место на Светском првенству у олимпијском спорту - спортиста добија награду у износу од 5 просечних плата у Покрајини, а његов тренер исти износ умањен за пола.

 

Вихор

 

Скупштина АП Војводине, 2003. године, установила је годишња признања у областа спорта у четири категорије: најбољи спортиста Војводине, најбоља спортисткиња, најбоља мушка екипа и најбоља женска екипа. Признање се састоји од статуе „Вихор“ и повеље и новчане награде. Досадашњи лауреати су: Андрија Герић, Силвија Ердељи, Стрељачка дружина „Нови Сад 1790“, Карате клуб „Дијамант“, Бранислав Митровић, Ива Обрадовић, ОК „Војводина Новолин“, ЖКК „Војводина Нис Гас“, Драган Зорић и Огњен Филиповић, Драгана Томашевић, РК „Војводина Универекспорт“, ЖКК „Хемофарм“, Иван Ленђер, Маја Огњеновић, Рвачки клуб „Пролетер“ и Џудо клуб „Партизан“.

 

Најбоље из Војводине - The Best of Vojvodina

 

Реализацији пројекта се приступило 2007. године. Пројекат подразумева:

•          идентификацију олимпијаца и олимпијских кандидата из Војводине у сарадњи са Олимпијским комитетом Србије,

•          новчану помоћ за побољшање тренажних услова, реализацију припрема, учешћа на квалификационим турнирима, набавку неопходне спортке опреме.

У 2007. години за ове намене издвојено је 12.000.000,00 динара, а исти износ је планиран и за 2008. годину. У октобру 2007. је потписан споразум о сарадњи између Извршног већа АП Војводине и Олимпијског комитета Србије, што гарантује да ће пројекат бити реализован.

 

ОСТАЛЕ АКТИВНОСТИ

 

Учешће у јавној расправи поводом нацрта Закона о спорту

Покрајински секретаријат за спорт и омладину учествовао је у јавној расправи о нацрту Закона о спорту. Поднели смо Министарству омладине и спорта бројне примедбе и сугестије за побољшање текста Нацрта Закона. О садржају новог Закона о спорту, Секретаријат је организовао трибине са представницима гранских спортских савеза.

 

Надзор над стручним радом и безбедношћу спортских објеката

 

Преко својих надзорника, Покрајински секретаријат обезбеђује константну контролу примене законских прописа из области спорта, а посебно одредби о стручном раду у спортским организацијама и о безбедности спортских објеката. Указујемо на потребу сталног усавршавања спортских стручњака да би се спречило нарушавање здравља спортиста због нестручног рада посебно са млађим категоријама. С друге стране, бројни недостаци на спортским објектима који могу довести до повређивања, разлог су за стално ангажовање надзорника и указивање одговорним лицима на ове опасности.

 

Кампања "Буди фер"

 

Настојимо да спорт, спортску културу, културу навијања и фер плеј приближимо младима; да спорт представимо кроз позитивне вредности бављења физичком активношћу, што ће млади касније неговати као животне вредности. Кампања се реализује у континуитету, од 2004. године, у сарадњи са локалним самоуправама, спортским и невладиним организацијама, а обухвата едукативне трибине, округле столове, обезбеђивање посебних простора на трибинама стадиона и спортских сала за младе, промовисање Закона о спречавању насиља и недоличног понашања на спортским приредбама, укључивање активних спортиста и јавних личности у кампању.

 

СЕКТОР ОМЛАДИНЕ

 

Акциони план политике за младе у Војводини – стратегија АПВ према младима

 

Акциони план Политике за младе у Војводини је стратегија Аутономне Покрајине Војводине према младима коју је усвојила Скупштина АПВ 15. децембра 2005. године и до сада је једини документ на нивоу Србије који се односи на младе, решавање њихових проблема и побољшање положаја. Овим документом, Аутономна Покрајина Војводина младе је препознала као посебну друштвену групу са специфичним потребама, проблемима и потенцијалима и одлучила да, побољша њихов положај у Војводини.

Акциони план политике за младе у Војводини се реализује путем конкурса. Конкурсе расписује и о расподели средстава одлучује Конкурсна комисија која се састоји од представника Покрајинских секретаријата и невладиних организација, чиме је обезбеђена партиципација младих и у процесима одлучивања.

У периоду 2005-2007, на Конкурсима за реализацију Акционог плана политике за младе у Војводини, укупно је подржано 140 пројеката за које је издвојено укупно 22.600.000,00 динара.

 

Финансирање пројеката организација за младе

 

Покрајински секретаријат за спорт и омладину, током целе године, финансира или суфинансира пројекте, или манифестације које иницирају организације младих. У периоду од 2004. године до 2007. године, подржано је 428 пројеката за младе.

 

Омладински домови

 

Покрајински секретаријат за спорт и омладину покренуо је пројекат санације и адаптација Омладинских домова у Војводини. У току је  израда пројеката за домове у Тителу, Кули, Кикинди, Суботици, Житишту и Новом Саду, чиме се обезбеђују услови за креативно коришћење слободног времена младих.

 

Учешће у процесу креирања националне стратегије за младе

 

Министарство омладине и спорта РС, у процесу израде Стратегије за младе у Србији, ослања се на рад и искуство нашег Секретаријата, стечено креирањем и реализацијом Акционог плана политике за младе у АП Војводини, те је укључило наше представнике у радне групе за израду ове стратегије.

 

Истраживања

 

Истраживањем о коришћењу слободног времена младих, 2007. године, обухваћено је 7400 младих - ученика средњих школа, виших и високих школа. У периоду од 2004-2007, спроведена су и истраживања о вредносном систему младих, стању омладинских домова, домова културе и сличних објеката у којима се реализују пројекти за младе, омладинских мањинским организацијама. Секретаријат је прикупио податке и користи их у креирању и спровођењу политике према младима која за крајњи циљ има  побољшање њиховог положаја.

 

Награђивање најуспешнијих даровитих ученика

 

Покрајински секретаријат за спорт и омладину, од 2004-2007. године, наградио је 500 даровитих ученика који су постигли врхунске резултате на такмичењима у земљи и иностранству и њихове менторе.    

 

Стратегија  сектора за омладину усмерена је на:

 

•          подизање капацитета локалних самоуправа пружањем логистичке и финансијске подршке изради Локалних акционих планова за младе;

•          подизање капацитета организација за младе и побољшање њиховог положаја суфинансирањем односно финансирањем пројеката младих за младе и даљим едуковањем младих у свим областима друштвеног живота;

•          улагање средстава у инфраструктуру (омладинске домове, домове културе и сл. објекте у којима се реализују пројекти за младе) односно обезбеђивање услова за њихово функционисање и реализацију омладинских програма и пројеката.  

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ПОВРАТАК - ИЗВЕШТАЈИ О РАДУ

Покрајински секретар

за спорт и омладину

Модест Дулић

 

 

 
   
   
   
   
   
   

                                                 ПОЧЕТАК ДОКУМЕНТА