ИЗВЕШТАЈ О РАДУ 2004-2007.                                                                ФОНД ЗА РАЗВОЈ НЕПРОФИТНОГ СЕКТОРА АП ВОЈВОДИНЕ

   

 

   

Непрофитни сектор чини повезано и умрежено деловање невладиних непрофитних организација, институција и установа у друштву. Непрофитне организације немају за циљ увећање капитала, чак и онда кад остварују неку зараду, већ ту зараду користе за улагање у даље добровољне активности својих организација.

Удружења грађана прва уочавају шта ће се у друштву појавити као проблем. Зато је важно да се удружења грађана оснажују, јер је њихов допринос на идентификацији проблема правовремен и значајан, а кроз искуство на терену долазе до модела и предлажу начин решавања проблема кроз институције. Чињеница је да удружења грађана предлажу законе, промене закона или конкретна решења за проблеме који су проистекли као последица динамичних промена у нашем друштву. Ниво еманципације неког друштва може се мерити кроз подршку непрофитном сектору, јер најразвијенија друштва имају најразвијенији цивилни сектор. Постојање великог броја удружења грађана на територији Војводине указује на то да Војводина има велики капацитет грађанског друштва. Међутим, велики број удружења грађана се гаси због изостанка подршке или неадекватне помоћи од стране државних институција.

Скупштина Аутономне Покрајине Војводине је прва препознала потребу систематичне и континуиране подршке НВО сектору и основала Фонд за развој непрофитног сектора Аутономне Покрајине Војводине. Широк је спектар потреба непрофитног сектора у Војводини и улога Фонда је да подржи и охрабри удружења грађана на различите начине кроз сензибилисање јавности за значај постојања цивилног сектора за демократизацију друштва, подршку у реализацији задатака и активности удружења грађана који су у складу са програмским задацима Фонда, информисање, едукацију, финансирање и суфинансирање пројеката.

Визија Фонда је Војводина као стабилна, мирољубива и богата мултиетничка регија са развијеним добросуседским односима и мрежом развијених грађанских организација као суштинским елементом демократског друштва, а мисија Фонда је да створи што повољнији друштвени амбијент за развој грађанских организација у Војводини, самостално или у сарадњи са осталим заинтересованим чиниоцима.

У складу са визијом и мисијом, задаци Фонда су:

1.         подршка иницијативама за промене у друштву са циљем изградње цивилног друштва заснованог на владавини права, социјалној солидарности, поштовању различитости и мирном решавању конфликата у друштву;

2.         подршка демократским процесима у развоју друштва, заснованим на квалитетно формулисаним политикама широког круга релевантних учесника друштвеног живота;

3.         организовање експертских и образовних састанака и штампање публикација о темама које су важне за промоцију, акције и развој непрофитног сектора;

4.         подршка иницијативама за побољшање правне регулативе непрофитних организација;

5.         подршка програмима едукације грађанских непрофитних организација;

6.         оснивање информативне и документационе базе података важне за промоцију, акције и развој непрофитног сектора;

7.         повећање нивоа сарадње између локалних власти и локалних невладиних организација;

8.         сарадња са секретаријатима Извршног већа АП Војводине;

9.         сарадња са институцијама унутар региона као и са међународним фондовима, донаторима и амбасадама;

10.         повећање нивоа међусобне сарадње невладиних организација.

Остварујући задатке предвиђене годишњим програмима рада, Фонд за развој непрофитног сектора Аутономне Покрајине Војводине, од 1. новембра 2004. до 1. новембра 2007. године, организовао је три конкурса за финансирање и суфинансирање пројеката удружења грађана са територије Аутономне Покрајине Војводине.

У октобру 2005. године, Фонд је преко конкурса "Млади у Војводини" подржао 34 пројекта удружења грађана. Финансирани су пројекти из образовања, запошљавања, здравља, културног живота и слободног времена младих. Укупна средства Фонда, намењена за дотације невладиним организацијама на овом Конкурсу била су 3.800.000,00 динара. Приспело је 192 предлога пројеката од којих је 147 задовољило техничке критеријуме. Подржане су акције које подстичу активно учешће младих у  изградњи цивилног друштва, као и активности које промовишу волонтеризам, мобилност и информисаност као и бригу за заштиту животне средине. Области обухваћене конкурсом дефинисане су на основу Акционог плана политике за младе у Војводини Скупштине Аутономне Покрајине Војводине. Стручна служба Фонда је организовала едукативни семинар за невладине организације које су биле заинтересоване да се пријаве на конкурс.

Тема конкурса који је организован у јулу 2006. године била је запошљавање. На Конкурс је стигло 95 предлога пројеката. Подржано је 30, од укупно 53 технички исправних пројеката удружења грађана из области истраживања потреба, информисања о потребама, обуке и едукације за специфична знања и вештине и удруживања до посла. Тема конкурса дефинисана је у сарадњи са Покрајинским секретаријатом за рад, запошљавање и равноправност полова у складу са тренутним потребама друштва. Укупна средства Фонда, намењена за дотације невладиним организацијама на овом Конкурсу била су 3.500.000,00 динара.

У септембру 2007. године Фонд је расписао конкурс на тему Развој свести за здраву животну средину. Општи циљ Конкурса је промоција система вредности одрживог развоја, заштите животне средине и здравих стилова живота. Специфични циљ Конкурса је подизање капацитета и оснаживање организација на територији Аутономне Покрајине Војводине кроз подршку пројектима који имају за циљ осигурање одрживости животне средине кроз едукацију, информисање и организовање акција на терену. Укупна средства Фонда, намењена за дотације невладиним организацијама на овом Конкурсу су 4.000.000,00 динара. На Конкурс је приспело 193 предлога пројеката, а 116 задовољило техничке критеријуме. Фонд и удружења грађана су уложили велики труд у процесу реализације и аплицирања на Конкурс, а само мали број пројеката може бити суфинансиран, што за последицу има велики број незадовољних организација, што продубљује неповерење између удружења грађана и институција.

У периоду од 1. новембра 2004. до 1. новембра 2007. године, Фонд је у сарадњи са организацијама и удружењима грађана, као и самостално, подржао иницијативе за друштвене промене кроз изградњу грађанског друштва заснованог на владавини права, друштвеној солидарности, поштовању различитости и мирном решавању конфликата, а кроз различите видове учествовања представника Фонда на округлим столовима и трибинама на којима су дискутоване и промовисане теме од значаја за демократизацију друштва – права националних мањина, права маргинализованих друштвених група, подстицање институционализовања сарадње локалних управа и локалних удружења грађана у Војводини.

Фонд је организовао бројне конференције, јавне расправе, округле столове које су имале за циљ остваривање задатака Фонда, а у складу са мисијом Фонда.

У децембру 2004. године, организован је форум о примени Стратегије за смањење сиромаштва на регионалном и локалном нивоу – пословни инкубатори, уз учешће представника републичких и покрајинских институција, амбасада, међународних организација, факултета, удружења грађана и медија. Основна идеја скупа је промоција партнерства и значај локалне заједнице у доследном спровођењу Стратегије за смањење сиромаштва, са акцентом на отварању пословних инкубатора у војвођанским општинама као центрима за реализацију политике запошљавања, развој малих и средњих предузећа и економски развој локалних и регионалних заједница. У јануару следеће године сачињен је Извештај са Форума који је прослеђен учесницима Форума, као и свим локалним самоуправама у Покрајини у циљу едукације и промоције пословних инкубатора.

У марту 2005. године,у оквиру сарадње са Европском агенцијом за реконструкцију, Фонд је организовао састанак представника Извршног већа АП Војводине и представника Пројектног тима Програма подршке развоју предузећа и предузетиштва Европске агенције за реконструкцију. У оквиру састанка представљен је Програм подршке развоју предузећа, предузетништва и иновација у Србији, Национална стратегија иновација и скенирање иновационог потенцијала и Финансирање малих и средњих предузећа. Овај сусрет организован је са циљем да се отвори простор за договоре са присутним представницима покрајинских секретаријата и организација о што квалитетнијој примени Програма у Војводини.

Током маја и јуна 2005. године, реализован је пројекат Фонда - финансиран од стране Фонда за отворено друштво - “Подстицање локалних заједница у Војводини за укључење у процесе европске интеграције кроз развијање капацитета локалних управа у Војводини за сарадњу са невладиним организацијама”, уз учешће представника 23 локалне војвођанске самоуправе на три семинара. Први од три семинара за представнике општина и невладине организације, одржан је у Скупштини АП Војводине. У Суботици је одржан други семинар представника општина Севернобачког и Западнобачког округа, док је трећи семинар на ком су били присутни представници општина Сремског и Јужно-банатског округа одржан у Инђији. Представницима невладиних организација и локалних управа ово је била прилика да се кроз предавања и радионицу, упознају са европским моделима развоја сарадње локалне управе и цивилног сектора и могућностима поспешивања овакве сарадње на подручју њихове општине. Свим локалним самоуправама у АП Војводини прослеђена је Одлука о сарадњи локалних органа управе и локалних невладиних организација која је проистекла током рада Фонда у 2004. години и заједнички је резултат рада представника локалних управа, локалних невладиних организација и Фонда.

У 2006. години, Фонд је наставио са подстицањем демократских процеса у развоју друштва, кроз организовање више скупова на различите теме које доприносе демократизацији друштва, као и учешћем представника Фонда на скуповима у организацији покрајинских секретаријата, других организација и удружења грађана. У марту, Фонд је са Федерацијом невладиних организација Србије (ФЕНС) организовао скуп о друштвено одговорном пословању, намењен представницима невладиних организација у Војводини.

У априлу, у згради Извршног већа Аутономне Покрајине Војводине, Фонд је организовао једнодневни семинар "Прикупљање средстава за рад и писање пројеката" за активисте омладинских невладиних организација са територије Војводине. У мају, за потребе удружења грађана са територије Војводине, Фонд је организовао једнодневни семинар "Односи с јавношћу", који је одржан у Извршном већу Аутономне Покрајине Војводине. У јуну, у Скупштини Аутономне Покрајине Војводине, у сарадњи са Шведском хуманитарном организацијом "Индивидуална помоћ", Фонд је организовао округли сто на тему "Заштита животне средине и екологија – обавезан школски предмет".

У јулу, Фонд се представио на сајму невладиних организација на фестивалу EXIT 06, једном од највећих сајмова невладиних организација у југоисточној Европи. Једна од главних тема EXIT-a 06 била је управо запошљавање, тако да су се усагласили циљеви организатора са темом Конкурса Фонда. У августу, на конференцији за штампу, најављено је одржавање XII фестивала еколошког позоришта за децу у Бачкој Паланци, на којој су поред организатора фестивала, говориле представнице Покрајинског секретаријата за демографију, породицу и друштвену бригу о деци и Покрајинског секретаријата за образовање и културу као покровитељи фестивала. У августу, Фонд је организовао конференцију за новинаре, поводом организовања "Еко каравана – Војводина 2006" са које је упућен позив новинарима да се ангажују на сензибилисању јавности за проблематику заштите животне средине. "Еко караван - Војводина 2006" организовала је Шведска хуманитарна организација "Индивидуална помоћ" из Новог Сада.

У октобру, са НВО “Раскршће” из Новог Сада и НВО “Кула” из Београда, Фонд је организовао Јавну расправу о нацрту Националне стратегије за превенцију злоупотребе дрога у Републици Србији, са циљем усвајања примедби, предлога и сугестија удружења грађана на нацрт Националне стратегије за превенцију злоупотребе дрога, на којој су узели учешће представници 23 удружења грађана, као и представници релевантних покрајинских институција. На састанку је усвојен предлог измена и допуна радне верзије Националне стратегије који је упућен Министарству здравља и Националној комисији надлежној за израду завршне верзије стратегије.

Фонд је, 19. октобра, организовао конференцију за новинаре поводом организовања “Еколошког радног викенда - Вршачке планине 2006” на коме је основано Удружење еко новинара “Еко вест”. Подршку су пружили Покрајински секретаријат за заштиту животне средине и одрживи развој, Покрајински секретаријат за информације, Републичка управа за заштиту животне средине, СО Вршац и НВО “Војвођанска зелена иницијатиа” из Новог Сада.

У новембру, Фонд је организовао конференцију за штампу поводом одржавања семинара "Компас дечјих права", уз подршку Покрајинског секретаријата за демографију, породицу и друштвену бригу о деци и Покрајинског секретаријата за образовање и културу. Фонд је организовао једнодневни семинар "Компас дечјих права", за новинаре из релевантних војвођанских медија. Семинар је одржан у оквиру обележавања 20. новембра - Дана конвенције о правима детета. Фонд је током 2006. године наставио са ажурирањем постојеће базе података о невладиним организацијама са територије Аутономне Покрајине Војводине.

 

Фонд је у 2007. години реализовао утврђени план и програм рада.

Током јануара позвани су медији да пруже подршку Душтву за помоћ особама са аутизмом града Новог Сада; терапијском јахању “Усправни у седлу” Коњичког клуба “Петрас” и Школе за децу са посебним потребама “Милан Петровић” из Новог Сада; кампањи против сече ветрозаштитног појаса у Криваји код Бачке Тополе; терапијском центру “Раскршће”.

Фонд је препознао изузетан значај пан-европске конференције Животна средина за Европу која је одржана у Београду, у октобру 2007. године, као и потребу за што бољим представљањем еколошких НВО са територије Војводине. Фонд се активно укључио у процес припреме и подршке еколошким НВО за Конференцију. Фонд је пружио подршку Научно истраживачком друштву студената биологије Јосиф Панчићса Природно математичког факултета, у акцији бројање совау намери да спрече убијање ове заштићене врсте.

У фебруару, Фонд је подржао Покрајински секретаријат за животну средину и одрживи развој у настојању да спречи паљење биљних остатака на војвођанским пољима, кроз организовање медијске кампање под називом “Стоп паљењу”. У фебруару, поводом Дана ненасилног отпора, Фонд и Студентски културни центар из Новог Сада организовали су промоцију књиге “Ненасилна борба у 50 тачака”, аутора Срђе Поповића, Андреја Миливојевића и Слободана Ђиновића у издању Самиздата Б92. 

У марту Фонд је одржао конференцију за штампу поводом најаве пројекта Студентске асоцијације Факултета техничких наука "ekoMania" – Еколошка недеља на Факултету техничких наука. 18. маја, Фонд је организовао конференцију за медије поводом организовања Јавне расправе на тему “Етика новинарства”, а 24. маја је одржана Јавна расправа у Скупштини Аутономне Покрајине Војводине у организацији Фонда. У оквиру вишедневног пројекта "Еврорегионални Информациони Центар" који је реализовао Секретаријат за регионалну и међународну сарадњу са Јавним друштвом “Дунав – Криш – Мориш - Тиса” Еврорегионална Агенција за развој и Регионална фондација за медије и уметност.

10. јула, Фонд је организовао конференцију за медије поводом одржавања Округлог стола на тему “Мушкарци на делу”, а 11. јула, организован је Округли сто поводом Светског дана становништва ради сензибилисања јавности за укључивање мушкараца у промовисање партнерства, једнакости полова и репродуктивног здравља жена. У складу са својим програмским задацима, Фонд је окупио “заинтересоване стране”: институције, секретаријате, фондове и удружења грађана која се баве проблематиком равноправности полова - како би се кроз размену информација, искустава и сазнања дошло до предлога за  усаглашавање деловања на пољу активности у области родне равноправности. Интересовање медија за ову проблематику је било велико.

Фонд је ове године омогућио учешће већег броја удружења грађана са територије Војводине на фестивалу EXIT 007. Тема за НВО на EXIT-у 007 је била: Заштита животне средине и Права животиња.

17. октобра, поводом Међународног дана борбе против сиромаштва, Фонд и Центар за савремену едукацију из Новог Сада организовали су јавну расправу: Могу и хоћу - против сиромаштва. Учесници су били: представници/е покрајинских институција и фондова, представници/е невладиних организација, медија и грађани/ке. Општи циљ Јавне расправе је испитивање односа медија, система вредности и борбе против сиромаштва, као и развој свести о значају подизања система вредности за смањење сиромаштва.

Почетком 2007. године, Фонд је редизајнирао и поједноставио ажурирање и упис нових удружења у базу података невладиних организација са територије Аутономне Покрајине Војводине. Фонд је организовао и бројне едукативне програме на теме прикупљања средстава за рад и писања пројеката, као и односа с јавношћу како би допринео подизању капацитета невладиних организација са територије Војводине. Фонд намерава да и у наредном периоду настави са својим активностима за остваривање визије Војводине као стабилне, мирољубиве и богате мултиетничке регије са развијеним добросуседским односима и мрежом развијених грађанских организација као суштинским елементом демократског друштва.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ПОВРАТАК - ИЗВЕШТАЈИ О РАДУ

Директор Фонда за развој непрофитног сектора

Ана Сегедински

 

 
   
   
   

                                                 ПОЧЕТАК ДОКУМЕНТА