ИЗВЕШТАЈ О РАДУ 2004-2007.                                                                КАНЦЕЛАРИЈА ЗА ИНКЛУЗИЈУ РОМА

   

 

   

На основу Одлуке Скупштине Аутономне Покрајине Војводине, 24. маја 2006. године, основана је Канцеларија за инклузију Рома Извршног већа АП Војводине, с циљем да унапреди положај Рома у области образовања, становања, запошљавања, здравства, људских и других права, те да ствара услове за укључивање Рома у све сфере друштвеног, јавног и политичког живота у АП Војводини. Канцеларија је активно почела са радом у мају ове године, када су се заправо стекли сви неопходни услови за нормално функционисање, у правном и техничком смислу.

 

Делатност Канцеларије за инклузију Рома обухвата:

-          бављење имплементацијом, надзирањем и применом Стратегије за интеграцију Рома и реализацијом акционих планова на територији Покрајине;

-          координацију различитих пројеката за интеграцију Рома у којима учествују поједини ресорни покрајински секретаријати;

-          остваривање координације са Националним саветом ромске националне мањине, Саветом за интеграцију у Покрајини и са одговарајућим организацијама и органима на међународном нивоу;

-          подстицање и унапређење женских и људских права Рома и Ромкиња на територији Покрајине;

-          праћење остваривања процеса интеграције Рома у Покрајини;

-          обављање стручних и административно-техничких послова потребних за реализацију одређених пројеката и праћење њихове имплементације;

-          припремање аналитичке документације за планирање и програмирање активности у вези са интеграцијом Рома у Покрајини;

-          остваривање сарадње и консултација са владиним и невладиним организацијама и органима у области интеграције Рома и унапређења њиховог положаја;

-          реализацију пројеката који су засновани на циљевима дефинисаним у Стратегији за интеграцију Рома и акционим плановима;

-          координирање примене и остваривање домаћих и међународних програма за интеграцију и унапређење положаја Рома;

-          организовање семинара, саветовања, округлих столова о питањима везаним за активности интеграције Рома;

-          информационо-документациону делатност и вођење евиденција у погледу интеграције Рома на територији Покрајине;

-          праћење и прикупљање информација у вези са мерама које се у Србији и другим земљама предузимају у циљу унапређења стручног рада у погледу интеграције Рома;

-          оспособљавање и усавршавање стручњака у области интеграције Рома.

 

Образовање:

 

1. На основу договора са покрајинским секретаром за образовање и културу, са Удружењем ромских студената Универзитета у Новом Саду, Саветом за интеграцију Рома, активно смо се укључили у припрему и израду пројекта за стипендирање ученика ромске националности, који су уписани у средње школе у АП Војводини, уз учешће REF-a из Будимпеште. Вредност пројекта је 850.000,00 еура.

2. На ученике ромске националности у средњим школама примењена је мера афирмативне акције, у сарадњи са Ромским националним саветом, Саветом за интеграцију Рома, Матицом ромском и ромским студентским организацијама. У средње школе у Војводини, ове године, уписано је 156 ученика ромске националности. У високе школе и на факултете, ове године, уписано је  укупно 27 ученика односно студената. За одређени број ученика и студената обезбедили смо и смештај.

3. Прикупљене су информације и формирана је база података ученика средњошколаца припадника ромске националности за потребе реализације пројекта „Инклузија ромске деце у средње школе“. Имали смо активну улогу у обавештавању и прикупљању документације за пријаву на Конкурс за ученичке и студентске стипендије, који је расписало Министарство просвете.

4. Посетили смо општину Пећинци, где је договорено да се обезбеде уџбеници за све ученике ромске националности односно социјално угрожену децу. Ово је пример добре праксе, када је у питању сарадња између локалне самоуправе и Канцеларије за инклузију Рома.

5. Обавештавали смо студенте ромске националности о стипендијама Министарства просвете Републике Србије и прикупљали документацију за Национални савет ромске националне мањине.

6. Пружена је финансијска подршка ученицима и студентима. У циљу повећања броја ромске деце у школско-образовним установама, Канцеларија за инклузију Рома је обезбедила 180.000,00 динара у виду стипендије и једнократне финансијске помоћи за најуспешније ученике и студенте, као и за социјално угрожене случајеве.

 

Становање:

 

1. У току је реализација пројекта под називом ''Побољшање услова становања у III ромском Новом насељу'' у Опову, у сарадњи са Покрајинским секретаријатом за архитектуру, урбанизам и градитељство, Општином Опово и Екуменском хуманитарном организацијом из Новог Сада. Пројекат је у завршноје фази - очекује се додела сертификата и алата за Роме који су успешно завршили курсеве стручног оспособљавања за одређена занатска занимања. Они ће стечена знања применити за побољшање услова становања у свом насељу.

2. Половином јула, Канцеларију су посетили представници Института за отворено друштво из Будимпеште који су изразили жељу да се упознају са стањем ромских насеља као и са могућностима да се изврши њихова легализација. Посетили смо ромска насеља у Новом Саду и Апатину.

3. Учествовали смо у акцији расељавања ромског насеља у Сивцу - куповином кућа, а тиме интеграцијом Рома у село - коју спроводи општина Кула. У овој акцији активно учествује Извршно веће АП Војводине.

 

Запошљавање:

 

1. Упућен је допис Дому здравља у Сремској Митровици, са молбом да се принципом афирмативних мера омогући запослење за једну медицинску сестру ромске националности на шта смо добили позитиван одговор.

2. У сарадњи са Покрајинским секретаријатом за рад, запошљавање и равноправност полова, непосредно након расписивања конкурса за јавне радове од значаја за Републику Србију, организовали смо семинар за ромске невладине организације, ради детаљнијег упознавања са начином аплицирања на конкурс. Резултат активности је да је од укупно 33 пројекта - поднета Министартсву економије и регионалног развоја, од стране ромских невладиних организација из читаве Србије – девет пројеката урадила Канцеларија за инклузију Рома.

3. Ради представљања програма за економско оснаживање односно самозапошљавање Рома, субвенцијама које је обезбедило Извршно веће АП Војводине, представници Покрајинског секретаријата за рад, запошљавање и равноправност полова посетили су ромске породице у Турији, Чуругу, Ковиљу, Старим Бановцима и Пећинцима, које су изразиле жељу да отворе занатске радње односно мала предузећа.

4. У оквиру конкурса за субвенционисање при самозапошљавању Рома, прикупили смо 58 захтева.

5. Ангажовали смо се да се омогући финансијска подршка пројекту  Земљорадничке задруге „Amari grino bar – Наша зелена башта“ из Чуруга. 

 

Сарадња са невладиним организацијама:

 

1. Сарадња са Екуменском хумантираном организацијом из Новог Сада на реализацији пројекта ''Побољшање услова становања у ИИИ ромском Новом насељу'' у Опову.

 

2. Финансијска подршка Ромској женској мрежи из Баната на реализацији пројекта ''Заједно против насиља''.

 

3. Финансијска подршка КПД «Рома” Сомбор на реализацији пројекта “Бићу послован”.

 

4. Финансијска подршка Ромском културном центру из Беочина на реализацији пројекта “Корак даље”.

 

5. Пружање савета, стручних и техничко-административних услуга појединцима и ромским невладиним организацијама у припремању и изради пројеката, као и остваривању права у одређеним областима.  

 

6. Посета представника УНХЦР-а и разговор о расељеним и избеглим лицима.

 

7. Посета представника Диаконије из Немачке и разговор по питању реадмисије.

 

8. Посета представника ЦАРЕ Интернатионала и разговор о програмима за интеграцију Рома.

  

У досадашњем раду Канцеларија за инклузију Рома је показала да је изузетно важно и значајно присуство припадника ромске националне заједнице у државним институцијама, пре свега у смислу боље комуникације између институција и Рома, стварања услова за бржу интеграцију у друштво, артикулисања одређених потреба ромске заједнице, а самим тим сматрамо да је оправдана идеја и одлука покрајинске администрације да се оснује ова установа. 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ПОВРАТАК - ИЗВЕШТАЈИ О РАДУ

Директор Канцеларије

за инклузију Рома

Душко Јовановић

 

 
   
   
   
   

                                                 ПОЧЕТАК ДОКУМЕНТА