ИЗВЕШТАЈ О РАДУ 2004-2007.                                                                ФОНД ЗА ПОДРШКУ ИНВЕСТИЦИЈА
У ВОЈВОДИНИ

   

 

   

Фонд за подршку инвестиција у Војводини основан је 13. августа 2004. године, једногласном Одлуком Скупштине АП Војводине, као један од 14 пројеката Програма привредног развоја АП Војводине којим се унапређују услови за привредни развој региона. Сврха постојања ВИП Фонда огледа се у унапређењу услова за привредни развој региона и унапређењу оквира за привлачење страних инвестиција у АП Војводину. У претходне три године, ВИП Фонд обављао је низ активности ради профилисања препознатљивости Војводине као инвестиционе дестинације, као места погодног за инвестирање.

За непуне три године, млад и енергичан тим ВИП Фонда успео је да оствари око 6.000 контаката, да одговори на око 300 конкретних упита страних инвеститора, да пружи око 200 услуга консалтинга у области страних инвестиција; анализиране су 223 потенцијалне инвестиционе локације. ВИП Фонд учествовао је на преко 100 циљаних манифестација у иностранству.

Успостављена је сарадња са институцијама као што су Немачка организација за техничку сарадњу (GTZ), Мултилатерална агенција за гарантовање инвестиција (MIGA, Светска банка), Институт италијанске Владе за спољну трговину (ICE), Конференција Уједињених нација за трговину и развој (UNCTAD), Европска агенција за реконструкцију (EAR), Европска банка за обнову и развој (EBRD), Швајцарска агенција за промоцију увоза (SIPPO) и Швајцарска организација за промоцију инвестиција (SOFI), Немачка банка за обнову и развој (KfW), USAID, Развојни програм Уједињених нација (UNDP), MEGA пројекат под покровитељством USAID-а, Јапанска организација за спољну трговину JETRO и многе друге.

 

У протеклом периоду, успели смо да представимо Војводину као атрактивну инвестициону дестинацију у Немачкој, Аустрији, Швајцарској, Француској, Италији, Чешкој, Бугарској, Румунији, Грчкој, Чешкој, Словенији, Хрватској, Русији, али и у Бриселу, у срцу Евроспке уније, на манифестацији Инвестициони форум којој су присуствоваили сви најзначајнији доносиоци одлука који се баве инвестирањем.

Из наведених земаља, угостили смо политичке и привредне делегације, а сваке године и по једну делегацију страних новинара који су, након посете АП Војводини, писали позитивно о нашем региону и на тај начин јачали имиџ Војводине у иностранству. Најзначајнија посета новинара десила се ове године јер је Србију и АП Војводину посетило 15 новинара у организацији Европске комисије.

Паралелно са развијањем комуникације са локалним самоуправама у Војводини, континуирано смо сарађивали са страним инвеститорима који већ послују на нашој територији: Lafarge, DSD, Stada- Hemofarm, ATB Sever Subotica, Si & Si- Coca-Cola, Linde Gas, Таркетт, Потисје Кањижа, Carlsberg, Phiwa Суботица, Албон, InBev, Bet Shemes Ltd, Flender, Loher, Telsonic i Steineman, Erste banka, Pompea, EFG Eurobank, Fresenius Medical Care Srbija, JUB Boje, Meltal, Akripol...

ВИП Фонд израдио је и Стратегију за промоцију инвестиција уз помоћ UNCTAD-а и та Стратегија представља смерницу даљег развоја ВИП Фонда у циљу што већег прилива директних страних инвестиција.

Свакако да не смемо заборавити важност доступности у српској верзији Водича за подршку страних инвестиција који локалне самоуправе у Војводини користе свакодневно у свом раду са потенцијалним страним инвеститорима, а представљао је први корак у раду са Мултилатералном агенцијом за гарантовање инвестиција MIGA, чланицом групе Светске банке.

ВИП Фонд израдио је Студију конкурентности АП Војводине у сектору пословних услуга у односу на регионе у окружењу коју је припремила Светска банка да се партнерима у процесу привлачења страних директних инвестиција, пре свега општинама, Влади Републике Србије и институцијама које се баве привлачењем инвестиција прикаже место АП Војводине у односу на конкуренцију у сектору услуга.

Пет чланова нашег тима успешно су завршили курс Светске банке за унапређење знања и вештина у привлачењу страних инвестиција.

 

НАЈВАЖНИЈЕ РЕАЛИЗОВАНЕ ИНВЕСТИЦИЈЕ ВИП ФОНДА

 

У протеклом периоду, ВИП Фонд директно је обезбедио подршку за започињање пословања за два веома важна инвеститора од којих један долази из Словеније, а други из Немачке.

Инвеститор „Максим доо“ био је у сталној комуникацији са ВИП Фондом од 2005. године, да би 2007. одлучио да изгради фабрику и да већ у првој фази запосли 50 радника. Инвеститор ће започети пословање у Општини Инђија где је на лицитацији закупио земљиште површине 5,6 хектара, за изградњу фабрике за топло цинковање. Вредност инвестиције у првој фази износиће између 12 и 15 милиона евра.

Други инвеститор који је већ отворио производни погон у Општини Инђија долази из сектора пратеће аутомобилске индустрије, која је дефинисана као сектор развоја АП Војводине. Централа и седиште немачке компанија „Бауерхин“ је у Грундау, поред Франкфурта, а компанија се бави производњом грејача за аутомобилска седишта, али и електроником за аутомобиле елитних марки. У АП Војводини ће започети производња грејача за седишта, а уколико буду задовољни са постигнутим резултатима, врло брзо пребациће и своју производњу сензора у производњу у Инђији. У року од три године овај инвеститор запослиће 300 радника, од којих ће 280 радити у производњи, а у наредне две године још 200 радника ће бити запослено. Комплетан процес рада одвијаће се уз примену стандарда квалитета заштите животне средине.

 

ФОНД ЗА ИЗГРАДЊУ ПОСЛОВНИХ ИНКУБАТОРА

 

Један од приоритетних пројеката Програма привредног развоја АП Војводине је Фонд за изградњу пословних инкубатора на територији Војводине, који подразумева оснивање инкубатор центара у Зрењанину, Суботици и Новом Саду. Данас су, у АП Војводини, основана два пословна инкубатора - у Зрењанину и Суботици. У складу са циљевима који су дефинисани, предстоји отварање и пословног инкубатора у Новом Саду.

Пословни инкубатор Зрењанин званично је отворен половнином новембра 2006. године и једини је пословни инкубатор у Србији који је оријентисан на подршку предузетницима из ИТ сектора. Ово је један од ретких пројеката који је подржан од стране свих нивоа администрације. На првом месту то је локална самоуправа Зрењанин, затим Извршно веће АП Војводине, као и Влада Србије кроз сарадњу са Републичком агенцијом за мала и средња предузећа и Национални инвестициони план. Пројекат је подржан и од стране три међународне институције (GTZ-a, ENTRANSE-a i OEBS-a).

У првој развојној фази Пословног инкубатора Зрењанин реализовано је пет предузетничких иницијатива које су везане за производњу услуга и производа у ИТ индустријиОсим четири локалне предузетничке иницијативе тј. предузећа, у делу инкубатора који ВИП Фонд промовише ка страним инвеститорима, настанила се и једна италијанска компанија која се бави развојем софтвера.

Због великог интересовања предузетника, просторни капацитети инкубатора ће бити проширени у наредном периоду, што ће резултирати дуплирањем броја корисника инкубатора. Пословни инкубатор у Суботици окупља 15 предузетничких идеја и оријентисан је на производни и услужни сектор.

У оба пословна инкубатора расписани су конкурси за нове кориснике, те се очекује проширење капацитета, као и пријем нових станара.

Студију изводљивости за оснивање инкубатора финансирао је ОЕБС.

 

МАНИФЕСТАЦИЈЕ НА КОЈИМА ЈЕ ВИП ФОНД УЧЕСТВОВАО

 

Expo-Real 2007

Фонд за подршку инвестиција у Војводини „Vojvodina Investment Promotion - VIP Fond“ ове године трећи пут за редом представио се на највећем сајму инвестиција и некретнина Expo-Real у Минхнеу. ВИП Фонд представио се страним инвеститорима ове године под слоганом „Vojvodina hot spot for profit“ и то као кооизлагач са агенцијом SIEPA и локалним самоуправама.

Као и предходних година, ВИП Фонд за ову прилику ревидирао је каталог слободних локација за инвестирање у коме су учествовале све општине из АП Војводине и као такав представља производ који је намењен и израђен према потребама страних инвеститора.

 

MIPIM  

Фонд за подршку инвестиција у Војводини, у марту 2007. године, представио се, трећи пут, на значајној манифестацији у Француској у Кану на сајму инвестиција и некретнина „MIPIM“.

 

СајамInocoop 2007“ 

ВИП Фонд, две године заредом, учествовао је на сајаму иновација и предузетништва „Inocoop 2007“ који се одржава у Зрењанину, а посвећен је развоју малих и средњих предузећа и предузетништва.

 

СајамInvestexpo 

У оквиру ИИ сајма инвестиција и некретнина у Новом Саду, на Новосадском сајму, ВИП Фонд представио се домаћој јавности, по други пут заредом, али је ове године компанија Лафарге била коизлагач. Ове године ВИП Фонд добио је и велику награду Новосадског сајма за визуелни идентитет кампање „Hot spot for profit“.

 

Дани војвођанске привреде у Паризу 

Фонд за подршку инвестиција у Војводини учествовао је, у оквиру делегације Извршног већа АП Војводине, у презентацији војвођанске економије и привреде, као и инвестиционих потенцијала у Паризу.

Директор ВИП Фонда Бранислав Буграски нагласио је да ВИП Фонд нуди страним инвеститорима каталог са 90 атрактивних локација за инвестирање и да су услуге ВИП Фонда бесплатне за стране инвеститоре.

 

ВИП Фонд учествовао је на промотивним скуповима у организацији MIGA-e, Група Светске банке у оквиру пројекта EIOP. Фонд за подршку инвестиција у Војводини, 2005. године, започео је сарадњу са Мултилатералном агенцијом за гарантовање инвестиција (MIGA), Група Светске банке, са којом је успешно реализован пројекат имплементације Водича за подршку страним улагањима на српском језику, као први пројекат развоја овог едукативног алата прилагођеног локалној средини.

ВИП Фонд је наставио да сарађује са MIGA-om, и у оквиру Програма привлачења инвестиција за земље западног Балкана (European Investor Outreach Program - EIOP), и у току ове године, у више наврата узео учешће у промотивним наступима који се организују у оквиру овог Програма.

Након окончања пилот фазе програма, у чијој је евалуацији учествовао и ВИП Фонд, настављене су фокусиране акције под покровитељством овог програма, усмерене на промоцију инвестиционих потенцијала и пословне климе у земљама Западног Балкана. ВИП Фонд промовисао је инвестиционе потенцијале АП Војводине, у оквиру овог програма, у Албанији, Италији, Аустрији, Грчкој, Чешкој, Белгији.

 

СеминарЗнањем до инвестиција“- едукација локалних самоуправа
из
АП Војводине
 

Пројекат Фонда за подршку инвестиција у Војводини-ВИП Фонда "Знањем до инвестиција" има за циљ проширивање и усавршавање знања представника општина за привлачење страних директних инвестиција. До сада је одржано десет семинара на територији АП Војводине којима у просеку присуствују учесници из 40-так општина  који раде на послу привлачења страних инвестиција.

ВИП Фонд одржао је три састанка са председницима општина из Војводине, на почетку сваке године како би се направио план рада са општинама у години која долази.

 ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ПОВРАТАК - ИЗВЕШТАЈИ О РАДУ

Директор Фонда за подршку инвестиција у Војводини
Бранислав Бугарски

 

 
   
   
   

                                                 ПОЧЕТАК ДОКУМЕНТА