ИЗВЕШТАЈ О РАДУ 2004-2007.                                                                ЦЕНТАР ЗА СТРАТЕШКО ЕКОНОМСКА ИСТРАЖИВАЊА

   

 

   
 

            Извршно веће АП Војводине, 9. јуна 2004. године, донело је Одлуку о закључењу уговора о оснивању Центра за стратешко економска истраживања „Војводина-ЦЕСС“ д.о.о Нови Сад са Универзитетом у Новом Саду. ЦЕСС је основан ради подизања капацитета Војводине на пољу анализа економских трендова и регионалног планирања. Основни задатак ЦЕСС-а је анализа социо-економске ситуације у Покрајини, унапређење регионалног развоја и ex ante, mid term и ex post евалуације резултата социо-економске политике АП Војводине.

Послови и активности ЦЕСС-а, утврђују се Анексима Уговора о дугорочној пословнотехничкој сарадњи за сваку појединачну годину са Извршним већем АП Војводине. Према врсти активности коју обавља, ЦЕСС је формирао два сектора:

-          Сектор за макроекономска истраживања, који се бави израдом секторских анализа и студија, праћењем и објављивањем кључних макроекономских индикатора за АП Војводину, израдом стратешких планова развоја локалних самоуправа; и

-          Сектор за пројектне активности који подразумева активности аплицирања за фондове Европске уније, пружање техничке подршке у писању предлога пројеката, имплементацију пројеката и сл.

Сектори, у склопу својих редовних послова, спроводе и едукативне активности.

 

Програм привредног развоја АП Војводиненовелирана ex post анализа привреде АП Војводине

            Центар за  стратешка економска истраживањаВојводина-ЦЕССносилац је пројекта израде документаПрограм привредног развоја АП Војводиненовелирана ex post анализа привреде АП Војводине“ (у даљем тексту: ППР АПВ) чији је наручилац Извршно веће АП Војводине. Овај докуменат Скупштина АП Војводине је усвојила у марту 2007. године и представља стратешки средњорочни план којим се дефинишу развојни приоритети региона. Програм садржи ex post анализу привреде Војводине која има за циљ сагледавање развојних позиција и праваца Војводине, њених проблема и ограничења и утврђивање одрживости Програма привредног развоја АП Војводине (2004-2007.) у светлу измењених социо-економских услова, као и експлицитну mid term евалуацију ефеката имплементације 14 приоритетних програма Програма привредног развоја АП Војводине (2004-2007.). Због недостатка статистичких података који се односе на Војводину, овај докуменат представља информациону основу националном координатору помоћиМинистарству за економске односе са иностранством (до 2007. године) и Министарству финансија у процесу програмирања програма прекограничне сарадње за Мађарску, Хрватску и Румунију.

 

Анализа сектора малих и средњих предузећа и предузетништва у АП Војводини

            ЦЕСС је за потребе Покрајинског секретаријата за приватизацију, предузетништво, мала и средња предузећа израдио студијуАнализа сектора малих и средњих предузећа и предузетништва у АП Војводини“. Студија је објављена 2006. године и представља основу за планирање, дефинисање, имплементацију и евалуацију развојних програма у сектору малих и средњих предузећа и предузетништва на територији АП Војводине. Студија садржи анализу стања и степена постигнутог развоја у сектору МССП у периоду од 2000. до 2005, као и Акциони план развоја сектора МССП у АП Војводини којим се дефинишу мере и активности усмерене на развој овог сектора.

 

Анализа великих индустријских система у АП Војводини

            „Анализа великих индустријских система у АП Војводиније студија која садржи детаљну анализу нивоа развијености великих индустријских система и њиховог утицаја на целокупан економски развој АП Војводине, а урађена је за потребе Покрајинског секретаријата за привреду. Студија је публикована 2006. године и њоме се идентификују најпрофитабилнији индустријски системи у покрајини, највећи «губитници» у производној индустрији и кључни проблеми који ограничавају развој индустријског сектора. Обухвата и структурне реформе, креирање стимулативног правног оквира, стране инвестиције, јачање конкурентности предузећа и приватизације великих производних предузећа.

           

Стратешки планови развоја локалних самоуправа

            Ради подршке локалним самоуправама у јачању капацитета за планирање на локалном нивоу, креирања инструмента за  подизање њихових апликативних и апсорпционих капацитета у односу на европске фондове, као и за њихово пројектно оријентисање, ЦЕСС је, 2006. године, израдиоПлан развоја општине Сента 2007-2013.“ и  „Стратегију одрживог развоја општине Житиште 2008-2013.“, која је израђена 2007. године. Ови планови су инструмент за развијање капацитета за планирање на локалном нивоу.

Документи садрже социо-економску и SWOT анализу општина, стратешке и приоритетне циљеве развоја и оперативне програме за имплементацију дефинисаних пројеката. Дефинисани стратешки правци развоја су у складу са приоритетима Програма привредног развоја АП Војводине. На овај начин се, преко ЦЕСС-а, остварује принцип вертикалног партнерства локалног и регионалног нивоа. Документ обезбеђује ефикасно коришћење финансијских, домаћих и страних иснтрумената који су на располагању локалним самоуправама. ЦЕСС је развио методологију израде оваквих планова и креирао модел за оспособљавање представника локалних самоуправа за имплементацију оперативних програма

 

Учешће у израдиСтратегије развоја високог образовања у АП Војводини

            Као партнер на израдиСтратегије развоја високог образовања у АП Војводини“, за потребе Покрајинског секретаријата за образовање и културу, ЦЕСС је израдио три дела: «Компаративна анализа система високог образовања појединих европских земаља», «Потребе привреде за образовним профилимаанализа и пројекције» и «Приватни високошколски сектор на територији АП Војводине». Циљ ове активности јесте пружање релевантних, емпиријски заснованих података о стварним потребама привреде за одређеним образовним профилима до 2020. године. Подаци су добијени теренским анкетним - истраживањем које представља први корак у развоју партнерства бизниса и универзитета у Војводини.

 

Часопис за регионалну политику и развој „ЦЕСС Магазин“

            ЦЕСС је покренуо Часопис за регионалну политику и развој „ЦЕСС Магазин“. Часопис има едукативни и информативни карактер и представља релевантно средство информисања регионалних и локалних власти, пословних субјеката, као и садашњих и будућих партнера из земље и иностранства о макроекономским индикаторима АП Војводине, обрасцима, моделима и инструментима регионалног развоја ради грађења капацитета локалних заједница, а самим тим и развоја АП Војводине. Како су економска одељења амбасада на територији Србије једна од циљних група, часопис представља инструмент који Покрајини обезбеђује ефикасну координацију и комуникацију са донаторима на основу листе, консензусом утврђених приоритета. Часопис омогућава покрајини да свој развој не усмерава према захтевима донатора, него да води политику ендогеног развоја. Часопис такође пружа информације о свим потенцијалним претприступним фондовима Европске уније, могућностима за аплицирање за финансијска средства и размену искустава добре праксе са суседним државама.

 

Подршка промоцијиСтратегије развоја еврорегиона ДКМТ

            „Стратегија развоја еврорегиона ДКМТ (Дунав-Криш-Мориш-Тиса)“ је заједнички документ трију земаља - Румуније, Мађарске и Србије којим је постигнут консензус о утврђивању приоритета еврорегиона као основе за конкурисање у оквиру програма прекограничне сарадње. Докуменат је изузетно значајан у погледу унапређење компетитивности и апсорпционих капацитета еврорегиона, те је стога ЦЕСС урадио превод коначне и званичне верзије документа на српски језик и ставио га на располагање свим заинтересованим лицима. Документ представља важан извор информација неопходан националном координатору помоћи (Министарство финансија) у програмирању програма прекограничне сарадње.

 

Учешће на пројектуПрекограничне конструкције у светлу мађарско-српских истраживања

            У оквиру пројектаПрекограничне конструкције у светлу мађарско-српских истраживањакоји се реализује у оквиру INTERREG III A програма прекограничне сарадње Мађарска-Румунија и Мађарска Србија и Црна Гора, успостављена је сарадња између Центра за регионалне студије Мађарске академије наука и ЦЕСС-а. Креиран је зборник радова у чему је учествовао ЦЕСС. Зборник се бави питањима регионалних истраживања и развоја и због његовог значаја за унапређење сарадње између истраживача и стицања увида у резултате тих истраживања, ЦЕСС је превео зборник на српски језик и ставио га на располагање свим заинтересованим лицима

            Овај зборник, као и све студије ЦЕСС-а могу се преузети на интернет страници www.vojvodina-cess.org.  

 

Учешће у пројекту „Sm@rt region“ 

            Међународни пројекат „Sm@rt region - Development of information society and improving cooperation for transfer of knowledge and information technologies“ реализује се у оквиру програма подршке INTERREG III B CADSES и у овом пројекту ЦЕСС се појављује као један од 13 партнера из различитих европских земаља (Аустрија, Италија, Словенија, Мађарска, Немачка, Словачка и Хрватска). Трајање пројекта је од октобра 2005. године до марта 2008. године, а његов основни циљ је јачање сарадње између регионалних развојних институција и институција пројектних партнера у земљама у окружењу, као и јачање просторне кохезије која ће бити резултат те сарадње. Једна од активности у оквиру овог пројекта јесте издавање тематског часописа «Smart region Newsletter»-а. Теме часописа у којима је ЦЕСС промовисао Војводину биле су област људских ресурса, животне средине, туризма, културе, иновативних структура и економских показатеља.

 

Учешће у пројекту „Кохерентни прекогранични развој економије Потисја“

            ЦЕСС је партнер на пројекту „Кохерентни прекогранични развој економије Потисја“, а водећи партнер је Покрајински секретаријат за приватизацију, предузетништво, мала и средња предузећа. Пројекат се реализује у оквиру Програма прекограничне сарадње Мађарска-Србија и Црна Гора и CARDS фонда Европске уније. Циљ пројекта је развој бизниса заснованог на потенцијалима реке Тисе (River-Based Economy), и успостављање дугорочне пословне прекограничне сарадње између Србије и Мађарске. У оквиру пројекта биће сачињена два документа - «Социо-економски развојни план Потисја» и «Акциони план за развој туризма», ради подстицања интегрисаног одрживог развоја општина у Потисју. Документи ће обухватити области пољопривреде, МСП, туризма, екологије, стратешког планирања и биће намењени привредницима, локалним самоуправама, непрофитним организацијама, а истовремено ће представљати и инвестициони водич за регион Потисја. Пројекат предвиђа и формирањеЦентра за развој речног туризмау КањижиПериод имплементације пројекта је 12 месеци.

           

СеминарПроцес придруживања Србије и Црне Горе Европској унији

            У посматраном периоду ЦЕСС је организовао више едукативних активности. СеминарПроцес придруживања Србије и Црне Горе Европској унији“, организован је у септембру 2005. године са циљем едукације и подизања свести учесника о Процесу стабилизације и придруживања и положају Србије у том процесу условима које је потребно испунити и о резултатима процеса.

 

            КонференцијаРегионална политика Европске уније и њен значај за АП Војводину

КонференцијаРегионална политика Европске уније и њен значај за АП Војводинуорганизована је у децембру 2005. године ради информисања прекограничне сарадње Мађарска-Србија и Црна Гора

            Једнодневни курсСавладавање вештине састављања апликација за Програм прекограничне сарадње Мађарска- присуствовало око 150 учесника.

 

КонференцијеЛокални економски развој

            Теме конференцијеЛокални економски развој“, која је одржана у мају 2006. године, биле су значај, методологија и перспективе економског развоја локалних заједница и преношење позитивних искустава из других земаља. Конференцији је присуствовало више од 100 представника локалних самоуправа и покрајинских секретаријата.

 

Једнодневни курсСавладавање вештине састављања апликација за Програм локалних самоуправа о регионалној политици ЕУ и њеним инструментима и могућностима учествовања Војводине у програмима прекограничне сарадње. Конференцији је и развојних агенција. Обухватио и Црна Гора“, одржан је два пута, у мају и јуну месецу 2006. године и био је намењен представницима локалних самоуправа, покрајинских је презентацију новог инструмента претприступне помоћи IPA, пропозиције буџетског периода 2007-2013, методологију дефинисања пројеката и попуњавања апликација. Курсу је присуствовало око 100 учесника. Предавачи су били представници Центра за регионалне студије Мађарске академије наука.

 

Летња школаФондови и програми Европске уније-изазов за све нас

            Са Регионалном привредном комором Нови Сад, организована је школа, са циљем унапређивања локалних капацитета за процесе европских интеграција и обучавање учесника за писање пројеката и аплицирање за европске фондове. Летња школа је организована у августу 2006. године и трајала је 4 дана, а њоме је обухваћено 50 представника локалних самоуправа и регионалних привредних комора. Предавачи су били представници Министарства за економске односе са иностранством, Канцеларије за придруживање Европској унији, Центра за регионалне студије Мађарске академије наука, као и успешни апликанти у оквиру програма прекограничне сарадње Мађарска-Србија и Црна Гора.

 

Округли стоЗаједничка пољопривредна политика Европске уније - последице за Србију

             Да би се информисали локални актери о Заједничкој пољопривредној политици ЕУ и пољопривредним кретањима у АП Војводини, могућностима придруживања пољопривредника кооперативама и примени француског модела на пољопривреду Војводине, ЦЕСС је у мају 2007. године организовао округли стоЗаједничка пољопривредна политика Европске уније - последице за Србију“. Округлом столу присуствовало је преко 60 представника научних института, покрајинских секретаријата и локалних самоуправа.

           

Пројекат Стратешког партнерства за подршку Програму привредног развоја АП Војводине

            Центар за стратешка економска истраживања „Војводина-ЦЕСС“ је један од 6 програма у оквиру Програма привредног развоја АП Војводине који је корисник подршке Републике Аустрије преко Аустријске агенције за развој (ADA), која се имплементира кроз „Пројекат Стратешког партнерства за подршку Програму привредног развоја АП Војводине“. Партнерске организације у имплементацији ове подршке су WIFO – Austrian Institute for Economic Researche, IHS – Institute for Advanced Studies и WIIW – The Wiena Institute for International Economic Studies. Циљ ове асистенције је развој капацитета ЦЕСС-а за квалитативно побољшање процеса  економског и регионалног планирања. Уз асистенцију АДА-е, ЦЕСС ће деловати као тхинк-тханк организација која ће омогућити да Програм привредног развоја у имплементацији задржи своју интегративну компоненту. Намера је да се ојачају структуре које имплементирају мере у оквиру ППР АПВ ради постизања њихових специфичних циљева, а у случају ЦЕСС-а то је изградња капацитета за регионалне економске студије и анализе и развој људских ресурса.

                                                                         

                                                                       

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ПОВРАТАК - ИЗВЕШТАЈИ О РАДУ

   
   
   
   

                                                 ПОЧЕТАК ДОКУМЕНТА